fot. cathopic.com

Litwa: w Wilnie otwarto pierwsze hospicjum dziecięce

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Wilnie otwarto w sobotę pierwsze w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci. To Dział Dziecięcy Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki, którego założycielką i dyrektorką jest polska zakonnica, siostra Michaela Rak.

– Jest to dzieło ludzkich serc przepełnionych miłością i mądrym spojrzeniem na drugiego człowieka, żeby być dla kogoś, a nie tylko dla siebie, a chore dzieci nas do tego motywują – powiedziała dziennikarzom siostra Michaela po uroczystości otwarcia i poświęcenia budynku. Siostra zaznaczyła, że „jest to wielki dar Boga i człowieka”, w który „wpisało się tysiące ludzi”.

>>> Podróż za jeden uśmiech. Czego uczy pomoc w hospicjum?

Obecna na uroczystości pierwsza dama Litwy Diana Nausediene wskazała, że „dzisiejszy dzień jest ważnym dniem dla Litwy”. Małżonka prezydenta podziękowała Polsce, że „wychowała taką córkę, jaką jest siostra Michaela Rak”. – Jest to prezent dla Litwy i cudowny przykład wiary – powiedziała. Zwracając się do zebranych, przede wszystkim do wspólnoty hospicyjnej, Nausediene powiedziała: „Jesteście światłem w jasności”.

>>> Ks. Wojciech Pełka z Puckiego Hospicjum: W hospicjum w końcu poczułem się jak ksiądz [ROZMOWA]

Siostra Michaela Rak, która przed ośmiu laty, mając kilka złotych, uruchomiła w Wilnie pierwsze na Litwie hospicjum i zbudowała dziecięcy dział placówki, mówi o kolejnych wezwaniach. A są nimi „zatrudnienie nowego personelu, przeprowadzenie serii szkoleń w hospicjach dziecięcych w Polsce i poza Polską, nawiązanie współpracy międzynarodowej” i zdobywanie pieniędzy na codzienną działalność. – To są ogromne wyzwania – powiedziała PAP siostra Michaela.

>>> Nadzieja, życie i zmartwychwstanie. W hospicjum

Wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 4 tys. osób. Placówka dla dorosłych ma 14 łóżek, a gdy jest potrzeba, są jeszcze dwie dostawki. Działa też hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

Zobacz także
Wasze komentarze