Media: w tym europejskim kraju coraz więcej emerytów musi dorabiać
W Niemczech rośnie liczba pracujących emerytów. Obecnie pracuje o ponad 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec ubiegłego roku.
Politycy Lewicy wskazują, że dla wielu nie jest to dobrowolna decyzja, ale konieczność „by przetrwać kolejny miesiąc” – pisze w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Pracę podejmuje coraz więcej emerytów: obecnie jest ponad 1,1 mln pracowników, którzy ukończyli 67 lat, a więc przekroczyli wiek emerytalny. Zatrudnionych jest już o 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec 2022 roku – wynika z informacji udzielonych przez ministerstwo pracy RFN na zapytanie parlamentarnej frakcji Lewicy.
Spośród ponad miliona pracujących emerytów 251 tys. podlega oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne, a 872 tys. pracuje wyłącznie w niepełnym wymiarze godzin.
„Lewica postrzega fakt, że zdecydowana większość jest zatrudniona w niepełnym wymiarze w ramach tzw. miniprac za 520 euro, jako wyraźną wskazówkę, że coraz więcej emerytów jest zmuszonych dorabiać sobie, aby starczyło na życie” – dodaje RND.
„Coraz więcej osób po ukończeniu 67. roku życia nadal musi pracować, co jest smutną sytuacją i wskazuje na wady systemu emerytalnego” – skomentował w RND Soeren Pellmann (Lewica).
„Niskie emerytury i wysokie ceny zmuszają coraz większą liczbę emerytów do kontynuowania pracy. Dla wielu osób nie jest to decyzja dobrowolna, ale konieczna, aby przetrwać kolejny miesiąc” – podkreślił polityk Lewicy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |