Zdjęcie: abp Tadeusz Wojda, fot. BP KEP

Metropolita białostocki: aktów przemocy nie da się pogodzić z postawą chrześcijanina

 – Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w szacunek do każdego człowieka – napisał metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, w związku z sobotnimi wydarzeniami w Białymstoku.

Zdjęcie: Białystok, 20.07. odbył się I Marsz Równości w historii tego miasta. Organizatorem było Stowarzyszenie Tęczowy Białystok, fot. Artur Reszko, PAP

W wydanym dzisiaj komunikacie hierarcha zaznaczył, że jego słowa są komentarzem do sobotnich wydarzeń w Białymstoku. Tego dnia ulicami miasta przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kibice, policja musiała użyć gazu. W uczestników rzucano kamieniami, jajkami i petardami.

Kordon policyjny rozdzielający uczestników i przeciwników I Marszu Równości w Białymstoku, fot. Artur Reszko, PAP

„Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa” – napisał abp Wojda.

Dzień po Marszu Równości środowisk LGBT ulicami Białegostoku przeszedł „Marsz w obronie Rodziny” zorganizowany przez Klub „Gazety Polskiej” i Krucjatę Różańcową, fot. Michał Zieliński, PAP

Metropolita białostocki przypomniał słowa z Ewangelii św. Jana: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”. „Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka” – dodał.

Zdjęcie: przeciwnicy I Marszu Równości w Białymstoku, fot. Artur Reszko, PAP

Abp Wojda podkreślił, że w dalszym ciągu zachęca „do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów”. „Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać” – zaznaczył.

Zdjęcie: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz komendant straży miejskiej Krzysztof Kolenda
podczas konferencji prasowej. Prezydent Truskolaski zapowiedział, że zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, fot. Artur Reszko, PAP

W niedzielę do sprawy odniósł się rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zastrzegł wtedy, że „przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane”. „Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku podczas sobotniej Parady Równości” – mówił.

Zdjęcie: Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowej, fot. Jakub Kamiński, PAP

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze