Zdjęcie: abp Tadeusz Wojda, fot. BP KEP

Metropolita białostocki: aktów przemocy nie da się pogodzić z postawą chrześcijanina

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

 – Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w szacunek do każdego człowieka – napisał metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, w związku z sobotnimi wydarzeniami w Białymstoku.

Zdjęcie: Białystok, 20.07. odbył się I Marsz Równości w historii tego miasta. Organizatorem było Stowarzyszenie Tęczowy Białystok, fot. Artur Reszko, PAP

W wydanym dzisiaj komunikacie hierarcha zaznaczył, że jego słowa są komentarzem do sobotnich wydarzeń w Białymstoku. Tego dnia ulicami miasta przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kibice, policja musiała użyć gazu. W uczestników rzucano kamieniami, jajkami i petardami.

Kordon policyjny rozdzielający uczestników i przeciwników I Marszu Równości w Białymstoku, fot. Artur Reszko, PAP

„Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa” – napisał abp Wojda.

Dzień po Marszu Równości środowisk LGBT ulicami Białegostoku przeszedł „Marsz w obronie Rodziny” zorganizowany przez Klub „Gazety Polskiej” i Krucjatę Różańcową, fot. Michał Zieliński, PAP

Metropolita białostocki przypomniał słowa z Ewangelii św. Jana: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”. „Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka” – dodał.

Zdjęcie: przeciwnicy I Marszu Równości w Białymstoku, fot. Artur Reszko, PAP

Abp Wojda podkreślił, że w dalszym ciągu zachęca „do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów”. „Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać” – zaznaczył.

Zdjęcie: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz komendant straży miejskiej Krzysztof Kolenda
podczas konferencji prasowej. Prezydent Truskolaski zapowiedział, że zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, fot. Artur Reszko, PAP

W niedzielę do sprawy odniósł się rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zastrzegł wtedy, że „przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane”. „Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku podczas sobotniej Parady Równości” – mówił.

Zdjęcie: Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowej, fot. Jakub Kamiński, PAP

Zobacz także
Wasze komentarze