Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy rozmowę Beaty Zajączkowskiej z kard. Michaelem Czernym. Hierarcha mówi o świecie po pandemii, grzechach ekologicznych i doświadczeniu emigracji. „Dlaczego niektóre regiony Polski zawsze głosują na prawicę, a inne wprost przeciwnie? Kampania polityczna może nieco skorygować ten obraz, ale całkowicie go zmienić jest trudno. Postawy są bowiem kształtowane w dłuższej perspektywie aniżeli cykle wyborcze” – pisze z kolei Andrzej Grajewski.

Idziemy

Co popycha młodych ludzi w narkomanię, alkoholizm i inne uzależnienia? I co zrobić, aby ich uniknęli? Zagadnienie tłumaczy na łamach „Idziemy” ks. Marek Dziewiecki. W numerze znajdziemy tez wspomnienie  o kard. Zenonie Grocholewskim piórka ks. Henryka Zielińskiego „Był po św. Janie Pawle II najwyżej w hierarchii Kościoła postawionym Polakiem, wieloletnim prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej, kardynałem, człowiekiem do zadań specjalnych” – czytamy.

Niedziela

„Uzależnienie to choroba umysłu, ciała i ducha. Największym problemem uzależnionego nie są wódka, hazard czy narkotyki, lecz brak zgody na własne życie” – pisze w najnowszym wydaniu „Niedzieli” Rafał Porzeziński. Ks. Paweł Rozpiątkowski pisze z kolei o tym, jak pandemia koronawirusa zmieniła Kościół.

Przewodnik Katolicki

„Kardynał rodem z Wielkopolski większość życia poświęcił bezpośredniej służbie Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi. Był aktywny do końca swoich dni, nawet na emeryturze reprezentując papieża” – pisze o kard. Zenonie Grocholewskim w „Przewodniku Katolickim” Szymon Bojdo. „Lektura intencji modlitewnych z początku pandemii pokazuje, że myśląc o zarazie, cały czas szukamy duchowego sensu. Modlitwy, w których prosi się o rzeczy naprawdę najistotniejsze, to niezwykle ciekawy materiał do analiz” – zauważa z kolei Rafał Cekiera.

Tygodnik Powszechny

„Stało się to, czego obawiali się chrześcijanie na całym świecie. Po 86 latach Hagia Sophia znów jest meczetem” – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Marcelina Szumer-Brysz. Przeczytamy również o sytuacji na Bałkanach. „W Serbii historia zatacza koło: znów mamy gwałtowne protesty, jednego lidera, media pod kontrolą i zamknięte granice. Ostatnim razem doszło do rewolucji. Jak będzie teraz?” – sprawie przygląda się Marta Szpala.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze