fot. EPA/YOAN VALAT

Misją kapłanów nie jest domaganie się zaostrzenia kar – duchowny z dystansem ws. projektu Solidarnej Polski

Potępiamy wszelkie akty profanacji miejsc kultu i zakłócania nabożeństw. Misją kapłanów powinno być jednak apelowanie do ludzkich sumień, a nie domaganie się zaostrzenia kar – zaznaczył rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz, odnosząc się do planów zbierania podpisów przy kościołach ws. zmiany przepisów dotyczących obrazy uczuć religijnych.

Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem zmian w Kodeksie karnym autorstwa Solidarnej Polski pod nazwą „W obronie wolności chrześcijan”, który miałby penalizować „publiczne lżenie lub wyszydzanie” Kościoła lub związku wyznaniowego. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej Ks. Adam Jaszcz poinformował, że do księży archidiecezji lubelskiej rozesłano maila, który zawiera stanowisko kurii w sprawie planów zbierania podpisów w tej sprawie przy kościołach.

„Potępiamy wszelkie akty profanacji miejsc kultu i zakłócania nabożeństw. Misją kapłanów powinno być jednak apelowanie do ludzkich sumień, a nie domaganie się zaostrzenia kar dla ludzi, którzy dali się uwieść atmosferze nienawiści wobec Kościoła” – zaznaczył w mailu do kapłanów ks. Jaszcz. Zwrócił w nim też uwagę, że „wypracowywanie właściwych rozwiązań na gruncie prawa jest zadaniem dla parlamentarzystów, którzy powinni wsłuchiwać się w głos sumienia i rozważyć, czy dane rozwiązanie prawne przyniesie oczekiwane skutki„.

>>> „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” – baner na zniszczonym murze bazyliki św. Krzyża

Ks. Adam Jaszcz, dr prawa kanonicznego, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej, fot. Twitter

Rzecznik dodał, że jeśli w jakiejś parafii grupa osób świeckich będzie chciała włączyć się w tę akcję, „nie będziemy im tego zakazywać”. „Podobnie, jak nie jesteśmy od proponowania rozwiązań legislacyjnych, tak samo nie zamierzamy zakazywać wiernym świeckim aktywności na polu społeczno-politycznym” – podkreślił ks. Jaszcz. „Prosimy tylko, aby odbywało się to poza terenem kościelnym i aby uszanować poglądy osób, które nie identyfikują się z tą akcją” – zaznaczył rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Proponowane zmiany w prawie

Jak w czerwcu informowali liderzy Solidarnej Polski, w projekcie proponowane są zmiany w art. 195 i 196 Kodeksu karnego. Obecnie artykuł 195 Kk przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Solidarna Polska proponuje zmianę art. 195 Kk poprzez wykreślenie słowa „złośliwie”.

fot. wikipedia

Inna zmiana ma dotyczyć art. 196 Kk, który obecnie brzmi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Solidarna Polska chce, aby artykuł ten otrzymał brzmienie: „Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Tej samej karze podlegałby ten, „kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”.

Jednocześnie miałby zostać wprowadzony do Kodeksu karnego art. 27a, zgodnie z którym „nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinię związane z wyznawaną religią głoszoną przez Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa lub pochwały jego popełnienia”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze