Warszawa, 26.01.2018. Przewodnicz¹cy Rady Naczelnej Ligi Muzu³mañskiej Imam Youssef Chadid, podczas XVIII Ogólnopolskiego Dnia Islamu w Koœciele Katolickim, 26 bm. w Akademiku Praskim w Warszawie. Dzieñ Islamu w Koœciele Katolickim odbywa siê pod has³em „Chrzeœcijanie i muzu³manie: troska o wspólny dom”. (nlat/mr) PAP/Marcin Obara

Belgia: uniwersytet katolicki będzie kształcił imamów

Od roku akademickiego 2020-2021 Uniwersytet Katolicki w Louvain w Belgii będzie kształcił francuskojęzycznych imamów. Będą to kursy formacji obywatelskiej – zapowiedział minister sprawiedliwości Koen Geens.

Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte, pod egidą ministerstwa, przez uczelnię z Louvain-la-Neuve i akademię studiów islamskich AFOR – stowarzyszenie non-profit, założone we współpracy z Komitetem Wykonawczym Muzułmanów Belgii (EMB), odpowiedzialnym w łonie wspólnoty islamskiej tego kraju m.in. za szkolenie imamów.

>>> Po co Kościołowi Dzień Islamu?

Na potrzebę uniwersyteckiej formacji osób przewodniczących islamskim modlitwom wskazywała od kilku lat parlamentarna komisja śledcza, powołana po trzech zamachach terrorystycznych z 22 marca 2016 r. w Brukseli. Podkreślała, że każda z takich osób powinna znać przynajmniej jeden z języków urzędowych Belgii (francuski, niderlandzki, niemiecki), jak również podstawowe wartości belgijskiego państwa wraz z wynikającymi z nich zasadami prawnymi.

uniwesytet

fot. pixabay.com

Formacja imamów będzie przebiegała dwutorowo i składała się z równoległych kursów: teologicznego, zapewnianego przez AFOR, i obywatelskiego na uniwersytecie katolickim, gdzie będzie można uzyskać dwa dyplomy. Pierwszy, „Religia i społeczeństwo”, będzie wydawany po zaliczeniu zajęć z psychologii społecznej, socjologii religii, świeckości i sekularyzacji społeczeństwa oraz historii. Drugi, „Islam i wzajemne współżycie”, potwierdzi zajęcia z belgijskiej różnorodności, praw człowieka, treści religijnych w internecie itp.

Formacja obywatelska ma trwać 4-5 lat. Jej celem jest „zrozumienie wyzwań związanych z pluralizmem religijnym”. Oprócz imamów czy kaznodziejów muzułmańskich, na zajęcia będą mogli uczęszczać wszyscy zainteresowani kwestiami religijnymi.

>>> Co by się stało, gdyby Franciszek ucałował Koran?

– Formacja imamów jest wielkim krokiem na drodze instytucjonalizacji islamu w Belgii – oświadczył przewodniczący AFOR Salah Echallaoui. Ma on nadzieję, że instytucjonalizacja ta zakończy się pełnym sukcesem, wpisując islam „w kontekst naszego kraju”.

Uniwersytet Katolicki w Louvain-la-Neuve powstał w 1968 r. w wyniku podziału słynnego, istniejącego od XV wieku uniwersytetu w Louvain (Leuven) na część flamandzką (niderlandzkojęzyczną, która pozostała w Leuven) i walońską (francuskojęzyczną, która przeniosła się do nowo zbudowanego kampusu w Louvain-la-Neuve).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze