fot. cathopic.com

Wzrasta liczba ataków antychrześcijańskich w Europie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około 3 tys. chrześcijańskich kościołów, szkół i cmentarzy zostało sprofanowanych, zdewastowanych lub splądrowanych w krajach Europy zachodniej w 2019 roku. Według amerykańskiego Instytutu Gatestone 2019 rok był rekordowy pod względem ataków antychrześcijańskich.Dane pochodzą z raportu opublikowanego w styczniu przez amerykański Instytut Gatestone, który przeanalizował doniesienia prasowe, policyjne statystyki, zapytania parlamentarne i posty w mediach społecznościowych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch i Hiszpanii.

Z wymienionych krajów przestępczość antychrześcijańska jest najbardziej rozpowszechniona we Francji, gdzie według statystyk rządowych kościoły, szkoły i cmentarze są niszczone lub bezczeszczone średnio trzy razy dziennie. Dane policji, analizowane przez Instytut, świadczą o tym, że w Niemczech ataki na kościoły występują średnio dwa razy dziennie.

>>> Hiszpania: coraz mniej ślubów kościelnych

Do antychrześcijańskich ataków zalicza się kradzież, profanacja, podpalenia, akty wandalizmu, defekacji, urynacji, satanizmu czy obrazy uczuć religijnych. Autorzy raportu ubolewają, że sprawcy ataków rzadko są łapani, a kiedy są, policja i media często cenzurują informacje dotyczące ich tożsamości i pochodzenia etnicznego. Fakt, że wiele z takich ataków nie jest klasyfikowanych jako przestępstwa z nienawiści, raport tłumaczy tym, że wielu podejrzanym przypisuje się zaburzenia psychiczne.

modlitwa

fot. cathopic.com

We Francji i Niemczech wzrost liczby ataków antychrześcijańskich towarzyszy niedawnej masowej imigracji z krajów muzułmańskich – przypuszczają autorzy raportu. Podkreślają jednak, że brak oficjalnych statystyk dotyczących sprawców i ich motywów uniemożliwia dokładne określenie, ile ataków można przypisać muzułmanom lub nawet dżihadystom.

>>> Włochy: oficjalna zmiana w modlitwie „Ojcze nasz”. Jak brzmi teraz jej tekst?

Zgodnie z raportem ataki na miejsca i symbole chrześcijańskie są również rozpowszechnione w Belgii i Danii. W przeważającej mierze skierowane są przeciwko kościołom rzymskokatolickim, chociaż w Niemczech atakowane są również kościoły protestanckie.

W Hiszpanii – według raportu – ataki na kościoły i krzyże są w przeważającej mierze przeprowadzane przez anarchistów, radykalne feministki i innych skrajnie lewicowych aktywistów, którzy „wydają się dążyć do trwałego usunięcia chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej”.

Instytut Gatestone został założony w 2008 roku w Nowym Jorku. W jego władzach zasiadał m.in. były amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Przez część mediów, Instytut bywa określany jako „ultraprawicowy” i wyraźnie „antyislamski”.

Zobacz także
Wasze komentarze