fot. PAP/EPA/XINHUA / HUANG XIAOHAI

Biskup Pekinu odwiedził Hongkong

Była to wizyta braterska i konstruktywna, za którą jesteśmy wdzięczni Panu – tak swój pobyt w Hongkongu w dniach 13-15 listopada ocenił biskup Pekinu Joseph Li Shan. Odwiedził on ten Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej na czele delegacji Kościoła stołecznego na zaproszenie miejscowego biskupa kard. Stephena Chow Sau-yana.

„Wiele się nauczyliśmy z rozwoju waszego Kościoła i chcielibyśmy wykorzystać wasze doświadczenia do wzrostu wspólnoty katolickiej w naszym kraju” – oświadczył gość z Chin kontynentalnych.

Tygodnik diecezjalny „Kung Kao Po”, podsumowując to wydarzenie, przytoczył wypowiedź biskupa stolicy Chin, który podczas Mszy św. w miejscowej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP 15 nm. podziękował „z całego serca” Panu oraz kardynałowi i braciom i siostrom z Hongkongu za umożliwienie mu tej wymiany”, a także za konferencję teologiczną, zorganizowaną z okazji tej wizyty. Jednocześnie zachęcił wszystkich: duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeckich do „trwania w wierności i pełnej wdzięczności Panu, chwaląc zawsze Boga”, niezależnie od trudności, jakie mogą się pojawić.

Panorama Hongkongu, fot. Manson Yim / unsplash

Liturgię wraz z nim sprawowali je m.in. kardynałowie S. Chow i John Tong – jego poprzednik na stanowisku biskupa tej diecezji. biskup diecezji Zhoucun (we wschodnich Chinach) – Joseph Yang Yongqiang, który w ub. miesiącu uczestniczył w Synodzie Biskupów nt. synodalności Kościoła, oraz bp Joseph Ha OFM – biskup pomocniczy Hongkongu, a także liczni księża miejscowi i z Pekinu.

Wizyta delegacji chińskiej w Hongkongu rozpoczęła się od wspólnego odprawienia Nieszporów w kaplicy kurii diecezjalnej, po czym w siedzibie kardynała nastąpiła wymiana darów: biskup pekiński wręczył gospodarzowi wykonany na szkle kolorowy wizerunek włoskiego misjonarza jezuity z Matteo Ricciego (1552-1605), podczas gdy kardynał podarował swemu gościowi obraz świętych Piotra i Pawła, namalowany na desce z białego drewna. Nazajutrz delegacja odwiedziła katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP i kaplicę męczenników chińskich, w której złożyła hołd wszystkim misjonarzom, którzy przynieśli Ewangelię na ziemię chińską. Po południu tegoż dnia bp Li Shan odwiedził seminarium  duchowne pw. Ducha Świętego i katolicki Ośrodek Badań pw. Ducha Świętego.

W środę 15 odprawiono wspomnianą Mszę św. w katedrze a na zakończenie pobytu goście wzięli udział w zorganizowanej z okazji ich przybycia konferencji teologicznej w tym Ośrodku nt. „Synodalność a Kościół w Chinach: wspólnota, udział i misja” oraz w III wspólnym sympozjum naukowców z Hongkongu i ChRL nt. „sinizacjI”, rozpatrywanej z teologicznego punktu widzenia. Nawiązując do swego doświadczenia jako uczestnika Synodu sprzed miesiąca, kard. Chow zauważył, iż „główną postacią synodalności jest Duch Święty a ludzie powinni Go słuchać bardziej niż próbować prowadzić Kościół na sposób «demokratyczny»”.

fot. Cathopic/AngieMenes

Biskup Joseph Li Shan urodził się w marcu 1965. Po ukończeniu Chińskiej Katolickiej Akademii Teologii i Filozofii ówczesny uznawany przez władze biskup Pekinu Michael Fu Tieshan (1931-2007) wyświęcił go na kapłana 21 grudnia 1989, po czym pracował on duszpastersko w parafiach stołecznej diecezji. 16 lipca 2007, po śmierci tegoż biskupa, grono elektorów, złożone z księży, sióstr zakonnych i przedstawicieli świeckich, wybrało ks. Li na jego następcę, a decyzję tę zatwierdził w lipcu Watykan i 21 września tegoż roku odbyła się jego sakra biskupia. Ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone określił nowego biskupa jako „dobrego i wykwalifikowanego” kandydata na ten urząd. bisku Li Shan jest obecnie przewodniczącym kontrolowanego przez rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze