Fot. youtube.com

Boko Haram: chcemy głosić Allaha i zabijać chrześcijan

Pod koniec kwietnia terroryści z Boko Haram przejęli kontrolę nad miastem Geidam w Nigerii i ogłosili w nim utworzenie kalifatu. Rozdawali mieszkańcom pieniądze oraz ulotki z napisem: „Ci, którzy się nie nawrócą na islam, zostaną zabici”.

 

Ulotka, której egzemplarz zdobyli lokalni dziennikarze, zawierała głównie informacje na temat wrogów Boko Haram w Nigerii. Zdaniem ekstremistów są nimi chrześcijanie, a nawet muzułmanie, którzy nie podzielają ich wizji świata. „Tylko ten, kto się nawróci i poprosi o przebaczenie, ocaleje” – czytamy w ulotce. Terroryści podkreślają, że ich głównym celem jest głoszenie słowa Allaha oraz ochrona islamu i własności jego wyznawców.

>>> Nigeria: dżihadyści zamordowali porwanych chrześcijan

Terroryści niosą pieniądze i śmierć

Dżihadyści zamieścili w internecie zdjęcia i filmy przedstawiające pojazdy opancerzone odebrane wojsku po zdobyciu Geidam. Widać też na nich, jak ubrani w mundury moro bojówkarze bez przeszkód spacerują po mieście, rozmawiają z mieszkańcami, wręczają im ulotki i rozdają pieniądze. Każda osoba, która zadeklarowała wsparcie dla Boko Haram otrzymała równowartość 40 euro, co stanowi jedną czwartą minimalnej miesięcznej pensji w tym kraju i dla wielu rodzin jest poważnym wsparciem. Jak powiedział Daily Trust jeden z mieszkańców: „Wszyscy przyjęli pieniądze, nikt nie chciał drażnić terrorystów i zostać zabity”.

Fot. YouTube

Fanatyków coraz więcej

Zdaniem nigeryjskiego eksperta od spraw bezpieczeństwa dobre traktowanie miejscowej ludności i rozdawanie pieniędzy, aby wzbudzić przychylność, to nowość w działaniach Boko Haram.

„Wojsko jak najszybciej musi odbić miasto. Inaczej może powtórzyć się to, co miało miejsce w rejonie jeziora Czad. Po wejściu ekstremistów większość mieszkańców uciekła, ale część z tych, którzy pozostali, uległa wpływom zbrodniczej ideologii, powiększając szeregi fanatyków” – powiedział Salihu Bakhari.

>>> Boko Haram zabiło 110 cywilów 

Miejscowe źródła donoszą, że rząd próbował kilkukrotnie odzyskać miasto, jednak wysiłki wojska spełzły na niczym i kosztowały życie kilkunastu cywilów. Armia zaprzestała działań, gdy żołnierze zorientowali się, że terroryści wykorzystują mieszkańców jako żywe tarcze.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze