Zdjęcie: pogrzeb ofiar zamachów na Sri Lance, fot. EPA/M.A. PUSHPA KUMARA

Ofiary terroru na Sri Lance – męczennikami?

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Kard. Malcolm Ranjith ze Sri Lanki chciałby, aby ofiary zamachu terrorystycznego dokonanego w Niedzielę Wielkanocną na kościoły w jego kraju, zostały ogłoszone męczennikami.

„Nasi bracia i siostry zginęli ze względu na ich wiarę” – stwierdził arcybiskup Kolombo, cytowany przez azjatycką agencję informacyjną UcaNews. Według tej informacji, kard. Ranjith rozmawiał o tym z przewodniczącym Konferencji Biskupów Włoskich, kard. Gualtiero Bassettim, prosząc o wsparcie w tej sprawie u papieża Franciszka.

Sri Lanka. Katolicy mogli wejść do częściowo otwartego po zamachach kościoła św. Antoniego EPA/M.A.PUSHPA KUMARA

W samobójczych atakach islamistów na dwa kościoły katolickie w Kolombo, protestancki kościół w Batticaloa oraz trzy luksusowe hotele w Kolombo pod koniec kwietnia zginęło ponad 250 osób. Służby bezpieczeństwa Sri Lanki uważają, że za zbrodnie odpowiedzialne są działające w kraju grupy islamistów. W trzy dni po zamachach do tej masakry przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Na kilka dni przed tą tragedią służby tajne Indii ostrzegły Sri Lankę, na co organy bezpieczeństwa nie zareagowały. Kardynał Ranjith i politycy opozycji zażądali ostatnio, aby prezydent powołał niezależną komisję do wyjaśnienia tej sprawy.

Zobacz także
Wasze komentarze