Bombaj, Indie, fot. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Coraz więcej przemocy wobec chrześcijan w Indiach

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wzrasta agresja wobec chrześcijan w Indiach. „W tym roku zanotowano już 275 aktów przemocy” – donosi agencja Fides. Oprócz kilkuset mężczyzn, od początku roku rannych zostało już 145 kobiet i 106 dzieci.

Jeden z poważniejszych ataków na chrześcijan miał miejsce pod koniec października. W stanie Orisa (który już wcześniej w historii był naznaczony okrutnymi prześladowaniami), grupa uzbrojonych mężczyzn włamała się do domów dziewięciu rodzin chrześcijańskich. Ekstremiści zdewastowali pomieszczenia, a znalezione księgi Pisma Świętego i literaturę chrześcijańską spalili przed posągiem hinduskiego bóstwa.

>>> Indie: zatrzymania księży pod zarzutem „nawracania na siłę”

Indie

Kaszmir, Indie fot. EPA/FAROOQ KHAN

Ofiary rzadko skarżą się na swoich prześladowców ze strachu przed odwetem i dlatego, że władze przymykają oko na brutalność ekstremistów (Tehmina Arora, dyrektor indyjskiego Sojuszu na rzecz Obrony Wolności).

>>> Indie: surowa ustawa przeciwko nawróceniom

Podobne wydarzenie miało miejsce w Gudżaracie, gdzie tłum złożony z kilkudziesięciu osób przerwał nabożeństwo protestanckie. Powodem było, popularne w Indiach, fałszywe oskarżenie pastora o nawracanie hinduistów na siłę. Został on dotkliwie pobity. Z kolei 18 października tłum złożony głównie z członków hinduistycznych grup ekstremistycznych przerwał liturgię i sprofanował Komunię Świętą, Biblię i inne przedmioty religijne w stanie Madhya Pradesh. Źródła agencji Fides donoszą, że chrześcijańskie rodziny mieszkające w stanie Jharkhand są społecznie wykluczone i pozbawione pomocy ze strony sąsiadów.

Mało kto zgłasza te przypadki na policję. Świadczy to o milczącym porozumieniu między sprawcami ataków, a policją, który oczywiście cieszy się patronatem lokalnych przywódców politycznych lub urzędników. Siły polityczne muszą przestać zachęcać do agresji, a policja musi działać w celu zagwarantowania ochrony mniejszościom religijnym (dyrektor Sojuszu na rzecz Obrony Wolności).

fot. EPA/FAROOQ KHAN

>>> Indie: nowe drastyczne prawo sprzyja prześladowaniu chrześcijan

Średnia ataków to 27 przypadków miesięcznie, można więc powiedzieć, że przemoc wobec chrześcijan jest już w Indiach codziennością. Według danych Sojuszu na rzecz Obrony Wolności ten wskaźnik z każdym rokiem rośnie. W 2014 zanotowano 147 ataków, w tym roku już prawie drugie tyle.

Zobacz także
Wasze komentarze