fot. unsplash

Dziewczynki zmuszane do wyjścia za mąż

Co roku około 12 mln dziewczynek na całym świecie jest zmuszanych do poślubiania mężczyzn, co powoduje nieodwracalne szkody dla ich przyszłości, zdrowia i dobrostanu.

Te zatrważające dane przywołuje watykański dziennik „L’Osservatore Romano” powołując się na najnowszy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Wynika z niego, iż skutki zawarcia małżeństwa przez dziewczynki są dla nich natychmiastowe i trwałe: drastycznie maleje możliwość ich nauki w szkole, wzrasta natomiast równie gwałtownie zagrożenie przemocą domową.

fot. unsplash

>>> UNICEF: zapowiada się najgorszy rok dla dzieci Sahelu

Dużo bardziej prawdopodobne są też przypadki ciąż i zgonów z powodu komplikacji porodowych u kobiet poniżej 20. roku życia. Nakładają się na to także ogromne skutki społeczne i większe ryzyko utrwalania ubóstwa międzypokoleniowego. Zdaniem dyrektor generalnej UNICEF Henrietty Fore, „konieczne jest wzmożenie wysiłków, aby położyć kres tej niszczycielskiej praktyce”. Niedawno organizacja przedłużyła na dalsze cztery lata ogólnoświatowy program, rozpoczęty w 2016 wraz z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest doprowadzenie do wykorzenienia tego zjawiska do 2023 roku.

Dopóki dziewczęta będą wychodziły za mąż jako małe dzieci, nie będziemy w stanie osiągnąć równości płci. Dziewczęta powinny móc wybierać, kiedy i kogo chcą poślubić, nadal się uczyć oraz czy chcą czy nie mieć dzieci. (dyrektor wykonawczy Funduszu ludnościowego Natalia Kanem)

Ocenia się, że na świecie ok. 650 mln dziewcząt i kobiet zawarły związek małżeński jako dzieci, przy czym o ile Azja Południowa stała się pierwszym regionem, w którym w ostatnim dziesięcioleciu spadła liczba takich małżeństw, to obecnie zjawisko to przesunęło się do Afryki Subsaharyjskiej. Prawie 1/3 dziewczynek, które w ostatnim czasie wyszły za mąż, pochodzi właśnie z tej części Czarnego Lądu, podczas gdy jeszcze 10 lat temu wskaźnik ten wynosił 1 do 5. Bez większych zmian proceder ten utrzymuje się w ostatnim dziesięcioleciu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Natalia Kanem, fot. YouTube

Według ekspertów ONZ, jeśli nie będzie większego zaangażowania międzynarodowego, to w ciągu najbliższych 10 lat ponad 120 mln dziewcząt zawrą związek małżeński przed ukończeniem 18 lat. W tym celu UNICEF i Fundusz Ludnościowy przedłużyły na kolejne 4 lata program globalny, który od 2016 objął łącznie ponad 7,7 mln dorastających dziewcząt i przeszło 4,2 mln członków ich wspólnot – otrzymali oni niezbędne materiały i usługi informacyjne. Program ten pomógł również rządom w rozwijaniu i wdrażaniu krajowych strategii na rzecz zwalczania małżeństw „dziecięcych”.

>>> UNICEF: to była krwawa dekada dla dzieci, zginęły ich dziesiątki tysięcy

Celem wszystkich tych działań jest wciągnięcie rodzin, wychowawców, pracowników służby zdrowia oraz rządów i przywódców religijnych do globalnych wysiłków przeciw tego rodzaju małżeństwom. Chodzi o poprawienie dostępu dziewcząt do nauczania i usług sanitarnych, rozwijanie ich wiedzy, o informowanie rodzin i wspólnot o zagrożeniach płynących z małżeństw dzieci, wspieranie postaw równościowych, tworzenie partnerstwa w celu ekonomicznego wspierania rodzin oraz o przestrzeganie praw, które ustalają minimalny wiek zawarcia małżeństwa na 18 lat.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze