fot. unsplash

Egipt: kolejne chrześcijańskie świątynie uznane za legalne

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W Egipcie 88 kościołów i kaplic chrześcijańskich wybudowanych bez wymaganej zgody zostało uznane za legalne. W ciągu ostatnich trzech lat pozytywnie zweryfikowano już ponad 1100 takich budynków.

Przed trzema laty parlament egipski uchwalił nowe prawo dotyczące budowy i użytkowania miejsc kultu. W związku z tym została powołana specjalna komisja rządowa oceniająca, czy kościoły i miejsca kultu, wybudowane przed wejściem w życie tego prawa bez wymaganej zgody państwowej, odpowiadają obecnym przepisom.

Zdjęcie: Kari, Egipt, fot. MOHAMED HOSSAM, PAP/EPA.

Przez dziesiątki lat chrześcijanie budowali świątynie spontanicznie, bez odpowiednich pozwoleń. Do dziś sytuacje takie są pretekstami dla ekstremistycznych grup islamskich do wzniecania rozruchów przeciw chrześcijanom i ataków terrorystycznych. Postawa egipskich chrześcijan była wynikiem obowiązującego wcześniej bardzo rygorystycznego prawa, które zabraniało budowania miejsc kultu w wielu określonych miejscach. Stosowanie go powodowało, że w wielu wioskach i miastach legalne wybudowanie chrześcijańskiej świątyni stawało się niemożliwe.

Zobacz także
Wasze komentarze