Generał oblatów na modlitwie rozpoczynającej Synod dla Amazonii [WIDEO]
Uczestnicy synodu amazońskiego wzięli udział w modlitwie otwierającej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie, 7 października 2019 r. Papież Franciszek otworzył trzytygodniowy Synod dla Amazonii na temat ochrony lasu deszczowego i posługi rdzennej ludności.
Ojciec święty zaprosił do Rzymu, do uczestnictwa w tym wydarzeniu 250 ojców synodalnych. W synodzie uczestniczą nie tylko biskupi czy misjonarze, ale także eksperci i osoby świeckie. Przez trzy tygodnie wraz z papieżem Franciszkiem będą zastanawiać się, jak wprowadzić w życie postulaty zawarte w Evangelium gaudium i Laudate sí’.
Rano w Bazylice św. Piotra wraz z ojcami synodalnym i rdzennymi ludami Amazonii modlili się także ojcowie oblaci. Był tam ojciec generał Louis Lougen OMI, ojciec Santiago Coq OMI z Gwatemali, ojciec Guillaume Muthunda OMI.
W uroczystość Matki Bożej Różańcowej, wraz z trzema innymi oblatami miałem zaszczyt uczestniczyć w nabożeństwie w Bazylice św. Piotra, aby otworzyć pierwszą sesję Synodu w regionie Amazonii. Było to piękne nabożeństwo modlitewne i spotkanie Ludów Tubylczych z Ojcem Świętym, Papieżem Franciszkiem i Ojcami Synodalnymi. Zebraliśmy się w kręgu przed ołtarzem Bazyliki Świętego Piotra i obecnych było wiele symboli życia w Amazonii: na podłodze rozciągała się duża sieć, łódka, wiosła, koraliki i pióra, tkane kosze, odzwierciedlające życie ludzie. Śpiewano pieśni o Jezusie, jako Zbawicielu i Maryi, jako opiekunce, gdy miejscowi ludzie tańczyli, potrząsali kijami deszczowymi, grzechotkami, koralikami itp. Po śpiewaniu Veni Creator Spiritus Ojciec Święty modlił się, a następnie udaliśmy się do sali Synodu. Między nami panowała atmosfera dużego braterstwa i radości. Każdy mógł zobaczyć, jak szczęśliwy był papież Franciszek, idąc razem z Ludami regionu Amazonii. Wielu biskupów i świeckich przedstawicieli duszpasterskich przybyło, aby powiedzieć mi, że są niezmiernie wdzięczni za zaangażowanie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w regionie Amazonii – napisał dla naszego portalu ojciec generał Louis Lougen OMI.
https://www.facebook.com/lougenomi/videos/556696958402735/
Chcielibyśmy z wielką radością ogłosić, że dwóch z naszych braci będzie uczestnikami synodu, aby tam podzielić się swoim doświadczeniem pracy z Amazończykami.
Bp Jan Kot – biskup diecezji Zé Doca, terytorium znajdującego się w brazylijskiej części Amazonii będzie jednym z biskupów reprezentujących region Pan-Amazoński. O. Roberto Carrasco, z Generalnej Delegatury Peru, również został ojcem synodalnym z listy delegowanych przez Unię Superiorów Generalnych.
Biskup Kot to oblat pochodzący z Polski. Przed przyjazdem do Brazylii w 1994 był wikariuszem oblackiej parafii w Siedlcach. Początkowo pracował jako proboszcz w Jussarval, później w Vitória di Santo Antão (archidiecezja Olinda i Recife). Pełnił posługę proboszcza także w parafii pw. Świętego Serca Maryi w Alegre do Fidalgo (diecezja św. Rajmunda Nonato). Od 2014 r. jest biskupem diecezji Zé Doca w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej.
>>> Czterech Polaków pojedzie na Synod dla Amazonii. Kto to?
Roberto Carrasco właśnie kończy studia z komunikacji społecznej na Salezjańskim Pontyfikalnym Uniwersytecie w Rzymie. Przez cztery lata pracował na misji w Aucayacu (diecezja Huánuco), jako dyrektor Radia Amistad. Następnie przeniósł się do Santa Clotilde (nad rzeką Napo), gdzie przez siedem lat posługiwał jako wikariusz. W Apostolskim Wikariacie św. Józefa zajmował się koordynowaniem tubylczego duszpasterstwa. Aktualnie zajmuje się kierowaniem inicjatywy „Amazonia: Wspólny Dom”, miejsca gdzie różne zgromadzenia religijne, organizacje kościelne i społeczne spotykają się na płaszczyźnie cyfrowej i dzielą postępami w pracy z amazońską ludnością. Do tej pory przygotowali już ponad 100 modelowych zajęć mających towarzyszyć synodowi w październiku 2019 r.
Zarówno o. Roberto Carrasco jak i bp Jan Kot z duchem i charyzmą św. Eugeniusza De Mazenoda będąc przyszłymi uczestnikami synodu, postarają się żyć i dzielić swoim braterstwem, co jest niczym innym jak tylko wspólnym działaniem dla dobra Kościoła, mającego także i amazońską twarz.
>>>Oblaci na Specjalnym Synodzie dla Amazonii
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |