EPA/CLAUDIO PERI

Generał oblatów na modlitwie rozpoczynającej Synod dla Amazonii [WIDEO]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uczestnicy synodu amazońskiego wzięli udział w modlitwie otwierającej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie, 7 października 2019 r. Papież Franciszek otworzył trzytygodniowy Synod dla Amazonii na temat ochrony lasu deszczowego i posługi rdzennej ludności.

Ojciec święty zaprosił do Rzymu, do uczestnictwa  w tym wydarzeniu 250 ojców synodalnych. W synodzie uczestniczą nie tylko biskupi czy misjonarze, ale także eksperci i osoby świeckie. Przez trzy tygodnie wraz z papieżem Franciszkiem będą zastanawiać się, jak wprowadzić w życie postulaty zawarte w Evangelium gaudium i Laudate sí’.

Rano w Bazylice św. Piotra wraz z ojcami synodalnym i rdzennymi ludami Amazonii modlili się także ojcowie oblaci. Był tam ojciec generał Louis Lougen OMI, ojciec Santiago Coq OMI z Gwatemali, ojciec Guillaume Muthunda OMI.

W uroczystość Matki Bożej Różańcowej, wraz z trzema innymi oblatami miałem zaszczyt uczestniczyć w nabożeństwie w Bazylice św. Piotra, aby otworzyć pierwszą sesję Synodu w regionie Amazonii. Było to piękne nabożeństwo modlitewne i spotkanie Ludów Tubylczych z Ojcem Świętym, Papieżem Franciszkiem i Ojcami Synodalnymi. Zebraliśmy się w kręgu przed ołtarzem Bazyliki Świętego Piotra i obecnych było wiele symboli życia w Amazonii: na podłodze rozciągała się duża sieć, łódka, wiosła, koraliki i pióra, tkane kosze, odzwierciedlające życie ludzie. Śpiewano pieśni o Jezusie, jako Zbawicielu i Maryi, jako opiekunce, gdy miejscowi ludzie tańczyli, potrząsali kijami deszczowymi, grzechotkami, koralikami itp. Po śpiewaniu Veni Creator Spiritus Ojciec Święty modlił się, a następnie udaliśmy się do sali Synodu. Między nami panowała atmosfera dużego braterstwa i radości. Każdy mógł zobaczyć, jak szczęśliwy był papież Franciszek, idąc razem z Ludami regionu Amazonii. Wielu biskupów i świeckich przedstawicieli duszpasterskich przybyło, aby powiedzieć mi, że są niezmiernie wdzięczni za zaangażowanie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w regionie Amazonii – napisał dla naszego portalu ojciec generał Louis Lougen OMI.

Praying at St Peter’s Basilica this morning with the Native Peoples of the Amazon

Praying at St Peter’s Basilica this morning with the Synod Fathers and the Native Peoples of the Amazon. Fr Santiago Coq OMI of Guatemala is with Pope Francis; also OMI General Councilors, Fr Guillaume Muthunda & Fr Peter Stoll.

Opublikowany przez Louis Lougen OMI Poniedziałek, 7 października 2019

Chcielibyśmy z wielką radością ogłosić, że dwóch z naszych braci będzie uczestnikami synodu, aby tam podzielić się swoim doświadczeniem pracy z Amazończykami.

Bp Jan Kot – biskup diecezji Zé Doca, terytorium znajdującego się w brazylijskiej części Amazonii będzie jednym z biskupów reprezentujących region Pan-Amazoński. O. Roberto Carrasco, z Generalnej Delegatury Peru, również został ojcem synodalnym z listy delegowanych przez Unię Superiorów Generalnych.

Biskup Kot to oblat pochodzący z Polski. Przed przyjazdem do Brazylii w 1994 był wikariuszem oblackiej parafii w Siedlcach. Początkowo pracował jako proboszcz w Jussarval, później w Vitória di Santo Antão (archidiecezja Olinda i Recife). Pełnił posługę proboszcza także w parafii pw. Świętego Serca Maryi w Alegre do Fidalgo (diecezja św. Rajmunda Nonato). Od 2014 r. jest biskupem diecezji Zé Doca w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej.

>>> Czterech Polaków pojedzie na Synod dla Amazonii. Kto to?

Roberto Carrasco właśnie kończy studia z komunikacji społecznej na Salezjańskim Pontyfikalnym Uniwersytecie w Rzymie. Przez cztery lata pracował na misji w Aucayacu (diecezja Huánuco), jako dyrektor Radia Amistad. Następnie przeniósł się do Santa Clotilde (nad rzeką Napo), gdzie przez siedem lat posługiwał jako wikariusz. W Apostolskim Wikariacie św. Józefa zajmował się koordynowaniem tubylczego duszpasterstwa. Aktualnie zajmuje się kierowaniem inicjatywy „Amazonia: Wspólny Dom”, miejsca gdzie różne zgromadzenia religijne, organizacje kościelne i społeczne spotykają się na płaszczyźnie cyfrowej i dzielą postępami w pracy z amazońską ludnością. Do tej pory przygotowali już ponad 100 modelowych zajęć mających towarzyszyć synodowi w październiku 2019 r.
Zarówno o. Roberto Carrasco jak i bp Jan Kot z duchem i charyzmą św. Eugeniusza De Mazenoda będąc przyszłymi uczestnikami synodu, postarają się żyć i dzielić swoim braterstwem, co jest niczym innym jak tylko wspólnym działaniem dla dobra Kościoła, mającego także i amazońską twarz.

>>>Oblaci na Specjalnym Synodzie dla Amazonii

 

EPA/CLAUDIO PERI

Zobacz także
Wasze komentarze