Fot. Aleksander Lesser – Cyfrowe Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68280533/SI

Ghana: abp Henryk Jagodziński inicjuje kult bł. Wincentego Kadłubka

Nuncjusz apostolski w Ghanie abp Henryk M. Jagodziński w siedzibie tamtejszej nuncjatury apostolskiej umieścił obraz bł. Wincentego Kadłubka – biskupa i mnicha cysterskiego, który w Jędrzejowie został pochowany i tam ma swoje sanktuarium.

Wydarzenie miało miejsce w liturgiczne wspomnienie św. Bonawentury (15 lipca), biskupa i doktora Kościoła, o czym w liście do rodzinnej diecezji kieleckiej informuje nuncjusz.

„Na Mszy św., oprócz personelu nuncjatury, było także kilku wiernych. Zanim odsłoniłem obraz, w krótkim komentarzu przedstawiłem zgromadzonym związek między polskim błogosławionym a Ghaną, od którego śmierci w tym roku minęło 800 lat” – pisze abp Jagodziński.

>>> Ghana: nuncjusz rozdał różańce od polskich dzieci

W czerwcu br. po raz pierwszy w historii odbyła się pielgrzymka z Ghany do Polski śladami św. Jana Pawła II., który był jedynym papieżem, odwiedzającym Ghanę.

„A błogosławiony Wincenty Kadłubek był właśnie poprzednikiem św. Jana Pawła II na krakowskiej stolicy, gdzie w wawelskiej katedrze znajdują się także jego relikwie” – tłumaczył zebranym nuncjusz.

Pielgrzymi podczas swojej wizyty w Polsce byli także w Kielcach, gdzie w kieleckiej katedrze modlili się z pasterzem diecezji kieleckiej, ks. biskupem Janem Piotrowskim. Drugim patronem diecezji kieleckiej, obok św. Stanisława BiM, jest właśnie bł. biskup Wincenty Kadłubek.

„Pielgrzymi z Ghany, po zakończeniu wizyty udali się na dalszą pielgrzymkę do Rzymu, podążając śladami bł. Wincentego, który jako biskup uczestniczył w obradach Soboru Laterańskiego IV. Jako dobry pasterz troszczył się o jedność Kościoła i powierzonych sobie wiernych” – wyjaśnia abp Jagodziński.

Dodaje także, że osobiście jest związany z postacią tego błogosławionego, ponieważ „po zrzeczeniu się biskupstwa, został on mnichem w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie, który znajduje się tylko 17 km od mojego domu rodzinnego”.

Obraz błogosławionego, który został zawieszony w kaplicy nuncjatury, to dar o. Rafała Ścibiorowskiego, opata archiopactwa ojców cystersów w Jędrzejowie.

>>> Ghana: kardynał Ambongo przewodniczącym episkopatu afrykańskiego

Jak wspomina nuncjusz, podczas jego ostatniej wizyty w klasztorze wspólnie modlili się razem w kaplicy błogosławionego i uczcili jego relikwie.

„Będziemy się modlić także tutaj w Ghanie o rychłą kanonizację naszego rodaka, łącząc w modlitwie Ghanę, Polskę i cały Kościół powszechny” – dodaje nuncjusz apostolski.

Bł. Wincenty Kadłubek żył w latach 1150/1160-1223. Był biskupem krakowskim, który po 10 latach zrzekł się urzędu, aby prowadzić proste życie w opactwie cysterskim w Jędrzejowie. Bł. Wincenty jest znany również jako autor Kroniki polskiej, czciciel Eucharystii i pomysłodawca wiecznej lampki przy Najświętszym Sakramencie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze