Fot. Misje Diecezji Tarnowskiej

Gniezno: wręczono 25 krzyży misyjnych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Fot. Dzieło Pomocy AD GENTES

23 kwietnia w Katedrze Gnieźnieńskiej 25 osobowa grupa misjonarzy i misjonarek otrzymała krzyże misyjne z rąk Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio.

Uroczystość we wspomnienie św. Wojciecha w formie sumy odpustowej odprawił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Tym samym rozpoczął on jubileuszowe obchody związane z posługą prymasów Polski. Był to czas, w którym kardynałowie, arcybiskupi i biskupi nie tylko z Polski dziękowali za 600-lecie prymasowstwa w Gnieźnie. Obecny był tam również Prymas Czech, kard. Dominik Duka, który przypomniał sylwetkę św. Wojciecha – znamienitej postaci i pierwowzoru posługi misyjnej na tych ziemiach. Nie zabrakło też wspomnienia o św. Cyrylu i Metodym, którzy również przyczynili się do zbudowania wspólnej kultury. Gratulując przyszłym misjonarzom bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, zapraszał do tego, by trzymać się tego krzyża, by nie pogubić się na misyjnych drogach. 

Miał też miejsce uroczysty obiad z bp. Janem Piotrowskim, ordynariuszem kieleckim i członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, na którym złożono życzenia imieninowe biskupowi Jerzemu Mazurowi.

W roku 2016/2017 w Centrum Formacji Misyjnej przygotowywało się 25 osób: 7 kapłanów diecezjalnych, 3 kapłanów zakonnych, 1 kleryk, 1 osoba świecka i 5 sióstr zakonnych. Było to przygotowanie specjalistyczne oraz duchowe. W Domu Formacyjnym w Jastrzębiej Górze odbywały się rekolekcje przygotowujące również do samej uroczystości otrzymania krzyży misyjnych. 

Fot. Misje Diecezji Tarnowskiej, Dzieło Pomocy AD GENTES

 

Galeria (24 zdjęć)
Gniezno: wręczono 25 krzyży misyjnych
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze