fot. AMIRUDDIN MUGHAL, PAP/EPA.

Indie: wojsko pozwoliło muzułmanom w Kaszmirze na modlitwy w meczetach

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wojsko w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze pozwoliło w poniedziałek muzułmanom na pójście do meczetu – w pojedynkę lub parami. To w związku z obchodami Święta Ofiarowania (Eid al-Adha).

Już dzień wcześniej poinformowano, że w związku z Eid al-Adha władze w Kaszmirze ograniczyły restrykcje wprowadzone po anulowaniu przez Delhi specjalnego autonomicznego statusu tego regionu. Uruchomiono m.in. 250 bankomatów, by mieszkańcy mogli wypłacić gotówkę i zrobić zakupy na święta.

fot. FAROOQ KHAN, PAP/EPA.

Przed tygodniem władze Indii zamknęły ten niespokojny region, odcinając łączność telefoniczną i internet, zamykając banki i sklepy oraz zatrzymując ponad 500 politycznych i separatystycznych przywódców. W poniedziałek ulice Kaszmiru wciąż były puste, większość ludzi nie może opuszczać domów. Władze nie pozwalają na żadne zgromadzenia, by uniknąć antyindyjskich wystąpień. „Nasze serca płoną. Indie wepchnęły nas w ciemny czas, ale Bóg jest po naszej stronie i opór zwycięży” – mówi agencji Assiociated Press 75-letni Habibullah Bhat, który przyszedł w poniedziałek do meczetu na modlitwy.

Brakuje wolności, wody i jedzenia

W Śrinagarze, największym mieście regionu, setki wiernych wyszły w poniedziałek na ulice po skończonych modlitwach. „Chcemy wolności”, „Indie, idźcie z powrotem” – skandowano. Władze przekazały, że protest zakończył się pokojowo. Mieszkańcom zaczyna brakować jedzenia i innych produktów pierwszej potrzeby, a pacjenci skarżą się na braki leków. Według tej agencji blokada ma trwać do czwartku, kiedy obchodzony jest Dzień Niepodległości Indii.

fot. FAROOQ KHAN, PAP/EPA.

Na początku ubiegłego tygodnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji zapewniający specjalny status w większości muzułmańskiego stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu. W reakcji na decyzję Indii Pakistan obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z tym krajem; odwołał swojego ambasadora w Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

fot. AMIRUDDIN MUGHAL, PAP/EPA.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen. W regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu. Indie oskarżają Pakistan o sponsorowanie ugrupowań zbrojnych i separatystycznych w indyjskiej części Kaszmiru. Islamabad te oskarżenia odrzuca i utrzymuje, że udziela jedynie moralnego i dyplomatycznego wsparcia ruchowi separatystycznemu.

Zobacz także
Wasze komentarze