fot. EPA/FILIPPO MONTEFORTE / POOL

Korea Południowa wzywa Koreę Północną do przyjęcia papieża

Południowokoreańskie ministerstwo zjednoczenia wezwało Koreę Północną do pozytywnej odpowiedzi na potwierdzenie przez papieża woli przyjazdu do Pjongjnagu. Franciszek zrobił to podczas spotkania z prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-inem 29 października w Watykanie.

– Po tym, jak papieska wola odwiedzenia Korei Północnej została potwierdzona, pragnęlibyśmy, by Północ odpowiedziała i otworzyła drogę do trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim – powiedziała rzeczniczka ministerstwa Lee Jong-ju

Podczas audiencji w Watykanie prezydent Korei Południowej wyraził nadzieję na to, że wkrótce spotka się z papieżem Franciszkiem na Półwyspie Koreańskim. Podarował mu krzyż zrobiony z drutu kolczastego pochodzącego z ogrodzenia strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej oba państwa koreańskie.

>>> Papież do koreańskich katolików: bądźcie budowniczymi pokoju na Półwyspie Koreańskim

Spotkanie Franciszka z Moonem Jae-inem było ich drugą rozmową w cztery oczy. Pierwsza miała miejsce w październiku 2018 roku, również w Watykanie. Południowokoreański prezydent przekazał wówczas papieżowi ustne zaproszenie od północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong-una. Franciszek odpowiedział, że chętnie pojechałby do Korei Północnej, o ile otrzyma oficjalne zaproszenie.

>>> Korea Płd.: chrześcijanie modlą się za życie zagrożone aborcją

W lipcu br. w Watykanie gościł przewodniczący południowokoreańskiego Zgromadzenia Narodowego Park Byeong-seug i spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, który potwierdził, że „Stolica Apostolska podejmuje wysiłki, aby utrzymać kanał dialogu z Koreą Północną. Czekamy na zaproszenie ze strony Pjongjangu”. Zdaniem Byeong-seuga, jeśli papież podejmie działania, aby doprowadzić Koreę Północną do wspólnoty międzynarodowej, będzie to bardzo pomocne w zaprowadzeniu pokoju na Półwyspie Koreańskim. „Mam nadzieję, że sekretarz stanu, kard. Parolin odegra znaczącą rolę we wspieraniu polityki pokojowej dla Półwyspu Koreańskiego, który pozostaje podzielony od ponad 70 lat” – stwierdził przewodniczący południowokoreańskiego parlamentu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze