fot. unsplash.com

Nigeryjscy chrześcijanie samotni w obliczu prześladowań

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nigeryjscy chrześcijanie czują się przygnębieni i opuszczeni przez rząd. W kraju nie ustają prześladowania. Terroryści z Państwa Islamskiego, Boko Haram i islamscy pasterze z plemienia Fulani dokonują napadów na chrześcijańskie wioski, zabijając i okradając ich mieszkańców. – Nigdy jeszcze w historii naszego kraju życie nie było tak tanie – uważa bp Matthew Hassan Kukah, ordynariusz diecezji Sokoto, w której dominuje muzułmańska większość.

 

Zdaniem hierarchy rząd Nigerii nie tylko nie chce powstrzymać terrorystów, ale wręcz ich wspiera.

– Trudno jest dziś przekonać Nigeryjczyków, że powinni być dumni ze swojego kraju i że są pod ochroną władz. Absolutnie nic nie robi się, aby zakończyć tę masakrę – powiedział biskup. – Proszę pomyśleć, jak zachowałby się Donald Trump na wieść o tym, że ktoś zabił amerykańskich obywateli… – dodał hierarcha.

Dla biskupa dowodem na obojętność władz, jest reakcja prezydenta po słynnym zabójstwie z końca ubiegłego roku, kiedy to w wyniku ataku bojówkarzy z Boko Haram zginęła panna młoda i goście weselni. Zostali oni ścięci w drodze na przyjęcie. – Skończyło się na kilku słowach potępienia wypowiedzianych przez rzecznika prasowego. Gdzie indziej taka tragedia uzasadniałaby poważną zmianę polityki, a prezydent przynajmniej spotkałby się z rodzinami ofiar – uważa bp Kukah

>>> Kard. Onaiyekan: Nigeria tańczy na krawędzi chaosu

Ponaddwustumilionowa populacja Nigerii podzielona jest niemal równo między dwie religie. Na południu kraju dominują chrześcijanie, a na północy muzułmanie. Kilka stanów zamieszkanych przez większość muzułmańską wprowadziło na swoim terenie prawo szariatu, mimo iż konstytucja gwarantuje świeckość państwa.

>>> Nigeria: w tym roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan

Jednym z ostatnich morderstw dokonanych na chrześcijanach, było ścięcie 20 stycznia pastora Lewana Andimiego ze Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii. Wideo z nagraniem egzekucji zostało wrzucone do internetu. Pastor został porwany na początku miesiąca przez terrorystów z Państwa Islamskiego. W filmie nagranym po porwaniu, prosi żonę i dzieci, aby nie płakali i zawsze, za wszystko byli wdzięczni Bogu.

26 grudnia ubiegłego roku zostało rozpowszechnione wideo, na którym widać egzekucję 11 chrześcijan, której dokonało Boko Haram. Wszystkim ścięto głowy.

Islamscy pasterze z plemienia Fulani tylko w siedmiu pierwszych miesiącach 2019 roku zamordowali 1400 osób. W tym roku, 17 stycznia, napadli na wioskę Gora-Gan, w stanie Kaduna, leżącym w środkowej części Nigerii, gdzie otworzyli ogień do wspólnoty ewangelickiej, którą miała spotkanie na placu. W wyniku strzelaniny dwóch nastolatków zostało zabitych, a kilku innych ciężko rannych.

>>> Nigeria: uprowadzono czterech seminarzystów

Porwano także czterech seminarzystów, z których jeden został uwolniony i w stanie bardzo ciężkim przebywa w szpitalu

Zobacz także
Wasze komentarze