Syryjczyk, trudne chwile po trzęsieniu ziemi, lity 2023r., fot. EPA/JOAO RELVAS

Nowy wikariusz apostolski dla Syrii: nasz Kościół to wspólnota cierpiących

Moim zadaniem jest dążyć do wprowadzenia pokoju, mówi o. Hanna Jallouf, mianowany przez papieża Franciszka na wikariusza apostolskiego dla syryjskich katolików rytu łacińskiego. Życie wierzących pozostaje tam naznaczone cierpieniem z powodu długotrwałej wojny, ale i trzęsienia ziemi, które miało miejsce w lutym tego roku.

O. Jallouf najpierw pracował jako wicerektor ammańskiego Kolegium Ziemi Świętej, potem wybrano go rektorem niższego seminarium zakonnego w Aleppo. Sam o sobie mówi, że jest zwykłym proboszczem z trudnego obszaru w północnej Syrii. Nigdy też nie myślał, iż Ojciec Święty wybierze go do tego bardzo ważnego zadania.

Jak mówi franciszkanin, widzi on dla siebie dwa główne zadania. Najpierw chodzi tu o dbanie o wspólnotę naznaczoną cierpieniem. Duchowny zauważa też, że wspólnota wierzących jest podzielona ze względów politycznych. Istnieje grupa, która wspiera władze, ale są też i tacy, którzy popierają zbrojne grupy rebeliantów. W takiej wspólnocie koniecznie trzeba unikać tematów politycznych, aby koncentrować się na życiu społecznym, codziennym i duchowym wiernych.

>>> Syria: ludzie boją się wrócić do domów

Wikariusz apostolski podkreśla, że wojna i trzęsienie ziemi doprowadziły do radykalnego zmniejszenia ilości wiernych. W regionie Idlibu wcześniej można było mówić o 10 tys. wierzących, aktualnie to jedynie 600 osób. „Trzęsienie ziemi wyrządziło wiele szkód w naszych domach, wszyscy mieszkańcy jakoś ucierpieli. Najwięcej jednak cierpieli ludzie z Idlibu, gdzie mamy nasze wioski. W tym regionie około 80 proc. domów zostało zniszczonych. Jest więc wiele do zrobienia. Naprawdę prosimy o specjalną, międzynarodową pomoc. Wszystko tutaj trzeba właściwie budować od nowa” – wyjaśnia o. Jallouf.

Prawo kanonicze określa wikariat apostolski jako określaną część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja. Taka jednostka jest powierzona pasterskiej trosce wikariusza apostolskiego, aby kierował nią w imieniu papieża.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze