fot. EPA/CIRO FUSCO

Papież odwiedził sanktuarium pierwszego księdza-męczennika Tajlandii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przebywający w Tajlandii papież Franciszek odwiedził w piątek rano miejscowego czasu sanktuarium pierwszego błogosławionego księdza-męczennika pochodzącego z tego kraju, Mikołaja Bunkerda Kitbamrunga (1895-1944). Był on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 r.W katolickiej wiosce Wat Roman w dystrykcie Sam Phran koło Bangkoku papieża witały tysiące wiwatujących ludzi. Sanktuarium zbudowano w 2003 roku w pobliżu miejsca, gdzie urodził się błogosławiony z Tajlandii. Przechowywane są tam jego relikwie. Znajduje się też muzeum przedstawiające żywot męczennika.

fot. EPA/CIRO FUSCO

W wieku 13 lat Kitbamrung urodzony w katolickiej rodzinie wstąpił do seminarium w Malezji. Po powrocie do Bangkoku otrzymał święcenia kapłańskie i udał się jako misjonarz na północ Tajlandii. Po tym, gdy wybuchła wojna francusko-indochińska, w którą uwikłana była też Tajlandia, został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Francji. Aresztowano go w 1941 roku i skazano na 15 lat więzienia. Tam kontynuował aktywność duszpasterską ; uczył katechizmu i udzielał sakramentów. Za karę przeniesiono go do części więzienia, w której przebywali chorzy na gruźlicę. Zaraził się nią i zmarł w styczniu 1944 roku. Jego proces beatyfikacyjny zaczął się 1995 roku.

Wizyta Franciszka w sanktuarium była pierwszym punktem programu ostatniego dnia jego wizyty w Tajlandii. W sobotę papież udaje się do Japonii.

Zobacz także
Wasze komentarze