Tokio: sympozjum o działalności polskich misjonarzy w Japonii
Na protestanckim uniwersytecie Aoyama Gakuin w Tokio odbyło się 13 października sympozjum poświęcone działalności polskich misjonarzy w Japonii.
O duchowości, historii i działalności swoich zgromadzeń a także o swoich doświadczeniach w “zderzeniu” z japońską kulturą i społeczeństwem mówili polscy misjonarze i misjonarki. Referaty wygłosili: dominikanin o. Paweł Janocinski, s. Agnieszka Bujnowicz ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej i salezjanin ks. Jan Bury. Następnie zamieszkała w Japonii polska dziennikarka Dorota Hałasa wygłosiła prelekcję: „Jan Paweł II i Japonia”.
W drugiej części sympozjum swoimi badaniami dotyczącymi początków działalności polskich franciszkanów w Nagasaki podzieliła się Iwona Merklejn, adiunkt z Uniwersytetu Aoyama i organizatorka sympozjum.
W kontekście jej referatu o złożonym przez św. Maksymiliana Kolbego w Nagasaki Zgromadzeniu Rycerstwa Niepokalanej oraz o działalności o. Mieczysława Mirochny, opowiadała s. Dorota Drozdowska z Konagai k. Nagasaki.
W Sympozjum wzięli udział także autorzy japońscy. Jin Ishitobi, autor wydanej w 1998 r. książki „Brat Zeno i Miasto Mrówek” opowiadał o działalności br. Zenona Żebrowskiego. Z kolei reżyser Shigeki Chiba przedstawił swój film animowany “Brat Zeno: Bezgraniczna miłość“ (Zeno: kagirinaki ai ni).
Sympozjum na Uniwersytecie Aoyama Gakuin było pierwszą tego typu próbą spojrzenia na wkład polskich misjonarzy w życie japońskiego Kościoła i społeczeństwa. Uczestniczyli w nim studenci z Aoyama, a także wierni z rożnych Kościołów chrześcijańskich. Odbyło się ono pod patronatem Instytutu Polskiego, którego dyrektorka Maria Żurawska powitała na wstępie zgromadzonych. Ze strony Uniwersytetu uczynił to prof. Taninobu Takasago.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |