Fot. Japonia, Kościół Najświętszego Serca/ pixabay/

Tokio: sympozjum o działalności polskich misjonarzy w Japonii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na protestanckim uniwersytecie Aoyama Gakuin w Tokio odbyło się 13 października sympozjum poświęcone działalności polskich misjonarzy w Japonii.

O duchowości, historii i działalności swoich zgromadzeń a także o swoich doświadczeniach w “zderzeniu” z japońską kulturą i społeczeństwem mówili polscy misjonarze i misjonarki. Referaty wygłosili: dominikanin o. Paweł Janocinski, s. Agnieszka Bujnowicz ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej i salezjanin ks. Jan Bury. Następnie zamieszkała w Japonii polska dziennikarka Dorota Hałasa wygłosiła prelekcję: „Jan Paweł II i Japonia”.

W drugiej części sympozjum swoimi badaniami dotyczącymi początków działalności polskich franciszkanów w Nagasaki podzieliła się Iwona Merklejn, adiunkt z Uniwersytetu Aoyama i organizatorka sympozjum.

W kontekście jej referatu o złożonym przez św. Maksymiliana Kolbego w Nagasaki Zgromadzeniu Rycerstwa Niepokalanej oraz o działalności o. Mieczysława Mirochny, opowiadała s. Dorota Drozdowska z Konagai k. Nagasaki.

W Sympozjum wzięli udział także autorzy japońscy. Jin Ishitobi, autor wydanej w 1998 r. książki „Brat Zeno i Miasto Mrówek” opowiadał o działalności br. Zenona Żebrowskiego. Z kolei reżyser Shigeki Chiba przedstawił swój film animowany “Brat Zeno: Bezgraniczna miłość“ (Zeno: kagirinaki ai ni).

Sympozjum na Uniwersytecie Aoyama Gakuin było pierwszą tego typu próbą spojrzenia na wkład polskich misjonarzy w życie japońskiego Kościoła i społeczeństwa. Uczestniczyli w nim studenci z Aoyama, a także wierni z rożnych Kościołów chrześcijańskich. Odbyło się ono pod patronatem Instytutu Polskiego, którego dyrektorka Maria Żurawska powitała na wstępie zgromadzonych. Ze strony Uniwersytetu uczynił to prof. Taninobu Takasago.

Zobacz także
Wasze komentarze