Wenezuela: ambasada RP chce propagować postać i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego
Propagowanie postaci i dokonań Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego ma być jednym z priorytetów działalności ambasady Polski w Caracas w bieżącym roku. Zapowiedziała to chargé d´affaires placówki Milena Łukasiewicz na konferencji prasowej w rezydencji ambasadora 28 stycznia. Przypomniała, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął 27 listopada ub.r. uchwałę, ustanawiającą rok bieżący rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uzasadniono to “przekonaniem o szczególnym znaczeniu [jego] osoby […] dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski”.
W 2021 roku przypadają dwie ważne daty związane z Prymasem Tysiąclecia: 120. rocznica jego urodzin i 40. rocznica śmierci. Ponadto Polacy ciągle jeszcze czekają na jego beatyfikację, która z powodu epidemii nie mogła się odbyć w pierwotnie zaplanowanym terminie 7 czerwca ub.r.
M. Łukasiewicz zaznaczyła, że szczegóły programu propagowania postaci kardynała w Wenezueli nie są jeszcze do końca ustalone, dodała jednak, że zgodnie z wytycznymi MSZ obchody rocznic prymasowskich znalazły się wśród priorytetów działalności polskich placówek dyplomatycznych w zakresie promowania Polski i wielkich Polaków.
W ramach programu „Polska inspirująca” zostaną pokazane także dorobek i postaci wielu ważnych dla naszej kultury i historii rodaków, m.in. Cypriana Kamila Norwida – z okazji 200. rocznicy jego urodzin i ogłoszonego w związku z tym przez Sejm Roku Norwidowskiego, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema (w obu wypadkach 100. rocznica urodzin), Krzysztofa Kieślowskiego (80. rocznica urodzin) i Wisławy Szymborskiej (25. rocznica przyznania jej literackiej Nagrody Nobla).
Na szczególne podkreślenie zasługuje, zwłaszcza w kontekście pandemii koronawirusa, akcja „Dyplomacja on-line”, za której pośrednictwem przeprowadzona zostanie kampania „Outstanding Polish Women” (Wybitne Kobiety Polskie), mająca na celu propagowanie w świecie dorobku i sylwetek takich naszych rodaczek jak Maria Skłodowska–Curie, Irena Sendlerowa, Wanda Rutkiewicz, Irena Szewińska, Olga Tokarczuk czy Agnieszka Holland.
>>> 2021 kolejnym rokiem modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego
Nadal będzie też promowana w Wenezueli muzyka Fryderyka Chopina. Chociaż Covid-19 uniemożliwił przeprowadzenie w 2020 roku kolejnego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, to jednak muzyka naszego kompozytora i pianisty będzie rozbrzmiewać zarówno w salonach ambasady RP w Caracas, jak i na organizowanych przez nią koncertach transmitowanych on-line.
Chopin jest wprawdzie dobrze znany, a nawet uwielbiany przez Wenezuelczyków, niemniej jednak Polska nie może zaniedbać przypominania jego polskości w takim stopniu, jak on sam to podkreślał zarówno swoją muzyką, jak i postawą. Zdarza się bowiem, że bywa on uważany za artystę francuskiego, jak to było na jednym z festiwali muzycznych w Caracas kilka lat temu, gdy konferansjer zapowiedział, że zostanie wykonany utwór francuskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Na szczęście pomyłkę szybko wyjaśniono.
>>> KUL: „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”
Placówka w Caracas zamierza także w roku 2021 promować Polskę jako kraj wielkich możliwości w zakresie gospodarki i nowych technologii pod hasłem „Polska kreatywna i innowacyjna”. Planowane są również działania ukierunkowane na budowanie świadomości narodowej i utożsamianie się z naszym krajem. W tej dziedzinie chodzi przede wszystkim o propagowanie naszego dziedzictwa historycznego, kulturalnego i politycznego. Przewiduje się ponadto upamiętnienie 230. rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja oraz setnych rocznic Konstytucji Marcowej i III Powstania Śląskiego.
Skromniejszą, ale też ważną – dziesiątą rocznicę powstanie obchodzi też Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli (Hermandad Polaca en Venezuela), działające publicznie na zasadzie wolontariatu na rzecz poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji oraz integracji i aktywizacji środowisk polonijnych w tym latynoskim kraju. Wiele jego działań zyskało poparcie ambasady w Caracas, m.in. konkursy „Warto być Polakiem” czy „Dumny Polak”, których zwycięzcy otrzymywali nagrody ufundowane przez naszą placówkę. Współpracuje ona również przy organizowaniu polskich Mszy św. w stolicy Wenezueli.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |