Wyspy Salomona: biskup-misjonarz z licencją pilota wodnosamolotu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wyspy Salomona mają „latającego biskupa”. Jest nim pochodzący z Włoch ordynariusz diecezji Gizo, 69-letni bp Luciano Capelli.

Prawdopodobnie jest on jedynym hierarchą na świecie, posiadającym licencję pilota i na co dzień siadającym za sterami wodnosamolotu. Służy mu on do lądowania na wodach Oceanu Spokojnego, aby odwiedzać wspólnoty katolików na licznych wysepkach, z jakich składa się jego diecezja.

Głównym problemem jego diecezjan jest „izolacja, którą pokonuje się obecnością”, możliwą jedynie dzięki środkom transportu, tłumaczy hierarcha. – Dzięki samolotowi mogę odwiedzać wszystkie stacje misyjne trzy, cztery, pięć razy w roku. Bez niego musiałbym korzystać z łodzi, co byłoby bardzo kosztowne, niebezpieczne i zabierające więcej czasu – opowiada bp Capelli.

Ordynariuszem Gizo włoski salezjanin został w 2007 r., zaś licencję pilota posiada od 2011 r. Właśnie otrzymał on nowy, ultralekki hydroplan Savannah, zakupiony ze środków Włoskiej Konferencji Biskupiej i na lotnisku Cremona-Migliaro odbywa szkolenie pod kierunkiem instruktora.

Zobacz także
Wasze komentarze