fot. rawpixel.com/Pexels

XX Dzień Islamu pod hasłem „Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jubileuszowy XX Dzień Islamu w Kościele katolickim odbędzie się 26 stycznia 2020 r. pod hasłem „Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa” ­­- poinformował przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP bp Henryk Ciereszko.

W przekazanym komunikacie bp Ciereszko podał, że przygotowania do obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim były tematem piątkowego spotkania Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

„Dzień Islamu w Kościele katolickim ma służyć temu, byśmy dążąc do prawdy, która jest w Bogu, mogli też dostrzegać te wartości, które niesie każda religia. Chcemy spotkać się w duchu wiary, jako wyznawcy różnych religii” ­­- zaznaczył bp Henryk Ciereszko.

Główne obchody będą miały miejsce w siedzibie Instytutu Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie. „Dominującą tematyką spotkania będzie dialog miedzy religiami i wzmacnianie braterskich relacji miedzy katolikami i muzułmanami” – podkreślił bp Ciereszko.

>>> Po co Kościołowi Dzień Islamu?

„Zgodnie z nauczaniem Kościoła, jesteśmy otwarci na to, co piękne i dobre w innych religiach. Nasze coroczne spotkania służą zbliżeniu wyznawców różnych religii. Jednocześnie zgodnie z dokumentem Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich +Nostra aetate+, każdy chrześcijanin ma mieć świadomość, że żyje wiarą w Boga, którą poznaliśmy dzięki tajemnicy Objawienia” – powiedział bp Henryk Ciereszko. Dodał też, że „mamy też obowiązek głosić wiarę w Jezusa, który jest jedynym Zbawicielem świata. W innych religiach dostrzegamy jednak otwartość na dobro i ogólnoludzkie, bliskie nam wartości”.

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP zaznaczył również, że niezwykle cenne jest to, że przedstawiciele różnych wyznań jednoczą się w pomocy lokalnym społecznościom.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Zobacz także
Wasze komentarze