Widok na Jerozolimę z Dominus Flevit – kościoła upamiętniającego płacz Jezusa, fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Ziemia Święta: jedność także w „ekumenizmie krwi”

W związku z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, o. Fancesco Patton, wezwał chrześcijan różnych wyznań w Ziemi Świętej do dzielenia się współczuciem dla słabych i doświadczonych w czasie kryzysu i konfliktu.

W kazaniu wygłoszonym podczas środowego nabożeństwa w intencji jedności chrześcijan kustosz wybrał obraz pobitego, okradzionego człowieka leżącego w pyle na poboczu drogi. „Spotkanie z bliźnim nie odbywa się w teoriach i abstrakcyjnych koncepcjach, ale w bardzo praktyczny sposób, w miłosnym spotkaniu na drodze, którą Bóg pozwala przekroczyć naszą ścieżkę. Ta postać z przypowieści uczy nas, że jako chrześcijanie Ziemi Świętej mamy już element ekumeniczny, który jednoczy nas wszystkich, a mianowicie element wspólnego cierpienia, który w skrajnych przypadkach nazywany jest «ekumenizmem krwi». Jeśli jesteśmy celem ataków, to nie dlatego, że jesteśmy katolikami czy prawosławnymi, Ormianami czy Syryjczykami, Koptami, anglikanami czy luteranami. Jesteśmy atakowani po prostu dlatego, że jesteśmy chrześcijanami” – podkreślił przełożony franciszkanów w Ziemi Świętej.

>>> Betlejem. Tu narodził się Jezus

O. Patton wskazał, że – pomimo wszystkich różnic – z zewnątrz chrześcijanie są już postrzegani jako jedność.

„Wszyscy ci, którzy chcą nas pokonać, już postrzegają nas jako prawdziwą jedność. Wierzę, że w tym tkwi natchnienie Ducha, abyśmy i my nauczyli się coraz bardziej rozpoznawać siebie jako część jednego ciała, które jest bite i upokarzane, a zatem ma możliwość zamanifestowania formy jedności, która już istnieje w dzieleniu cierpienia Pana, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w stanie wspólnie dzielić Jego chwały” – powiedział o. Patton.

Zaznaczył, że poprzez chrzest i wylanie Ducha Świętego Chrystus już dał dar jedności, zwłaszcza w czasie kryzysu i konfliktu.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan został zainaugurowany w Ziemi Świętej 20 stycznia w Bazylice Grobu Pańskiego i obchodzony w kościołach różnych lokalnych wyznań. W środę przedstawiciele kościołów spotkali się w Wieczerniku na Górze Syjon. Tydzień Modlitw zakończy w niedzielę nabożeństwo w greckokatolickiej Katedrze Zwiastowania Matki Bożej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze