Zdjęcie: zwycięska drużyna z Tarnowa, fot. al. Marcin Sulej

Mistrzostwa duchownych w piłkę nożną. Oblaci zdobyli brąz!

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To już XV Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej. Do półfinałów z 24 zespołów z całej Polski zakwalifikowały się drużyny seminaryjne z Tarnowa, Łomży oraz Misjonarzy Oblatów z Obry. Czwartą drużyną był zespół kleryków z Siedlec – obrońca tytułu Mistrza Polski.

Gala otwarcia

fot. al. Marcin Sulej

Mistrzostwa rozpoczęły się uroczystą galą otwarcia. Najważniejszym momentem było losowanie par półfinałowych. Losowania dokonali kolejno ks. dr Michał Mierzwa – kapłan diecezji sandomierskiej związany z ideą i historią samych Mistrzostw, ks. Marek Bieńkowski – dyrektor siedleckiego Caritas oraz ks. Dariusz Żmuda – król strzelców z III Mistrzostw Polski.
W meczach półfinałowych naprzeciwko siebie stanęły WSD Siedlce i WSD Łomża oraz WSD Tarnów i WSD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Galę muzycznie uświetniła Monika Szostak – uczestniczka II edycji programu The Voice of Poland oraz nasza lokalna kapela Retro z Międzyrzeca Podlaskiego.

1 maja równolegle na boiskach treningowych Pogoni Siedlce o godzinie 10.00 zostały rozegrane mecze półfinałowe. Mecz drużyny siedleckiej i łomżyńskiej zakończył się wynikiem 3:0 dla gospodarzy. Bramki strzelili kolejno al. Paweł Borychowski w 7. min., z rzutu karnego al. Łukasz Gajda w 43. min. oraz al. Michał Warakomski w 88. min. gry. W meczu padła jedna żółta karta dla kapitana drużyny siedleckiej.

Mecze oblatów

fot. al. Marcin Sulej

Drugie spotkanie pomiędzy Oblatami i klerykami z Tarnowa zakończyło się wynikiem 0:6. Na rzecz Tarnowa w siatce piłkę umieścili następujący klerycy: dk. Maciej Stabrawa w 11. min., 13. min. , 34. min. i 47. min., ks. Paweł Bogaczyk w 39. min. oraz al. Adam Wójcik w 55. min. spotkania. Na trybunach licznie zgromadzeni kibice z różnych zakątków naszej diecezji, ale nie tylko, dopingowali drużynom półfinałowym. Drugi dzień Mistrzostw zakończył się wspólną integracją zespołów przy ognisku.
2 maja rano rozegrano mecz o trzecie miejsce pomiędzy klerykami z Obry i Łomży. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 dla Misjonarzy Oblatów. O srebrny medal drużyny walczyły zawzięcie, gdyż regulaminowy czas gry nie pozwolił na wyłonienie zwycięzcy. Hat-trickiem w doliczonym czasie gry poszczycić się może br. Piotr Malczewski, który piłkę w siatce umieścił w 104. min., 117. min. i 120. min.

Mecz o tytuł mistrza

fot. al. Marcin Sulej

Mecz o złoty medal i Puchar kleryckich Mistrzostw rozpoczął się o godz. 16.00. Stawką tego piłkarskiego spotkania był także puchar ufundowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Mistrzem Polski XV Mistrzostw Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych została po raz pierwszy w historii została drużyna seminaryjna z Tarnowa. Pokonali oni dotychczasowych Mistrzów 4:0. Bramki dla Tarnowa zdobyli: al. Krzysztof Iwanicki w 15. min., ks. Paweł Bogaczyk w 39. min., dk. Maciej Stabrawa w 57 min. oraz al. Adam Wójcik w 78 min. spotkania. W tym meczu również została przyznana jedna żółta karta dla gracza drużyny tarnowskiej.

Dekoracja

Zdjęcie: drużyna z Siedlec, II miejsce, fot. al. Marcin Sulej

Po meczu, medale i puchar zwycięskiej drużynie, wręczył bp Kazimierz Gurda. W gmachu seminaryjnym w Nowym Opolu k. Siedlec nastąpiło wręczenie nagród dla wszystkich drużyn biorących udział w Mistrzostwach. Komisja, w której skład wchodzili kapitanowie drużyn i moderatorzy seminaryjni, przyznała także nagrody indywidualne. Królem strzelców został dk. Maciej Stabrawa z Tarnowa, który w finałach strzelił pięć goli. Najlepszym bramkarzem okazał się alumn pochodzący z Łomży Tomasz Konopko. Natomiast najlepszym zawodnikiem został br. Piotr Malczewski z Seminarium Duchownego braci Oblatów w Obrze. Nagrody indywidualne dla najlepszego bramkarza i zawodnika ufundował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom, które wzięły udział w eliminacjach XV Mistrzostw Polski. Dziękujemy również kibicom przybyłym na mecze, którzy wspierali drużyny w osiąganiu sportowych sukcesów.

Już za 2 lata

Zespół z Tarnowa dzięki swojemu spektakularnej wygranej stał się organizatorem finałów XVI Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2021 roku. Mistrzostwa patronatem honorowym objęli Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Piotr Sawczuk, starosta siedlecki Karol Tchórzewski, prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik, wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski oraz Polski Związek Piłki Nożnej.

Zobacz także
Wasze komentarze