Synod dla Amazonii

fot. EPA/CLAUDIO PERI

Nowość na synodzie. Biskupi po raz pierwszy w historii nie muszą nosić sutanny

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojcowie synodalni nie muszą nosić biskupiego stroju. To zupełna nowość. Hierarchowie mogą ubierać się „na krótko”. Większość biskupów założyło garnitury lub koszule.

>>> Misjonarz z Amazonii: brakuje kapłanów. Ludzie czekają rok na Eucharystię [ROZMOWA]

W centrum obrad znajduje się sytuacja mieszkańców Amazonii i wyzwania dla Kościoła katolickiego w tym regionie świata. Dokument roboczy Synodu – „Instrumentum laboris” – kładzie nacisk na problemy wynikające z eksploatacji zasobów naturalnych, takich jak drewno, ropa naftowa, gaz i metale szlachetne oraz monokultur, zwłaszcza dla ludności tubylczej. Obejmują one konflikty i przesiedlenia, a także zanieczyszczenia środowiska naturalnego pochodzące z górnictwa i karczowania lasów.

>>> Przewodnik po Synodzie Biskupów dla Amazonii

Wśród wewnątrzkościelnych tematów podejmowanych przez synod znalazły się kwestie rodzimych tradycji i opieka duszpasterska na rozległym i trudno dostępnym obszarze. Ojcowie synodalni będą także zastanawiać się nad kwestią dopuszczenia do święceń kapłańskich starszych żonatych mężczyzn, szanowanych w tubylczych wspólnotach, oraz nad przeniesieniem obowiązków liderów wspólnot na świeckich, rozważą też funkcje dla kobiet w Kościele.

Zobacz także
Wasze komentarze