Ostrzeżenia! Burze, grad i silne opady deszczu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Najbliższe dni pod znakiem niebezpiecznych warunków atmosferycznych. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Jak prognozują Polscy Łowcy Burz, miejscami grad może sięgać rozmiarów 1-2 cm.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla pięciu województw. Alert pogodowy dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad” – czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie I stopnia to najniższy alert pogodowy w trzystopniowej skali. Jak podają Polscy Łowcy Burz, najgroźniejszy front burzowy pojawi się w Polsce w czwartek. Aktualnie burzą mogą towarzyszyć silne opady deszczu, porywisty wiatr i gradobicie.

fot: Grzegorz Momot, PAP

Jak jutro?
We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. W północnej połowie kraju i na wschodzie słabe, przelotne opady deszczu. Na Lubelszczyźnie po południu możliwe również burze. Temperatura maksymalna od 21 st. nad morzem do 27 st. na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w rejonach burz okresami porywisty, zachodni.

W nocy z wtorku na środę na południu i południowym wschodzie zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane. Temperatura minimalna od 11 st. na Suwalszczyźnie do 16 st. w Małopolsce i na południu Wielkopolski. Wiatr słaby, przeważnie zachodni i północno-zachodnie, na południu kraju skręcający na północny.

Jak się chronić
W czasie burzy nie należy wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, należy zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. W przypadku jazdy autem należy zaparkować w miejscu z dala od drzew. Osoby znajdujące się w górach powinny jak najszybciej zejść ze szczytu.

Zobacz także
Wasze komentarze