fot. unsplash / tadas-mikuckis

Palestyński pianista zagrał w Jerozolimie na rzecz przyjaźni społecznej

Chcąc wnieść swój wkład do Światowego Spotkania na rzecz Przyjaźni Społecznej, Kościół katolicki w Jerozolimie organizuje „wieczór pokoju i braterstwa”. Spotkanie promujące kulturę braterstwa, dialogu i pokoju odbędzie się 10 czerwca na Placu św. Piotra pod hasłem od hasłem: „Not alone” („Nie sami”), a przygotowuje je watykańska fundacja „Fratelli tutti”. Swój udział zapowiedzieli papież Franciszek, 30 laureatów Nagrody Nobla i tysiące młodych ludzi.

Przed kilku dniami na Górze Oliwnej, z widokiem na kopuły świątyń jerozolimskiego Starego Miasta, Kościół w Ziemi Świętej zaprezentował młodego pianistę palestyńskiego z Ramallah, którego w chrześcijańskim instytucie muzyki w Jerozolimie wykształciła pochodząca z Ukrainy żydowska nauczycielka muzyki. Pianista robi obecnie karierę międzynarodową.

Witając zebranych łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa powiedział, że encyklika „Fratelli tutti” papieża Franciszka o braterstwie i przyjaźni społecznej ma szczególne znaczenie dla naznaczonego napięciami, kontrowersjami i przemocą miasta Jerozolimy. Zgodnie z duchem tej encykliki działa międzyreligijny Instytut Muzyki „Magnificat”, w którym uczył się 20-letni pianista Mohammed al-Sheikh wraz ze studentami chrześcijańskimi, muzułmańskimi i żydowskimi.

fot. EPA/ATEF SAFADI

Pozdrowienia pokoju z Jerozolimy

Po odśpiewaniu pieśni pokoju wszyscy obecni skandowali wspólnie w różnych językach – m.in. po arabsku, hebrajsku, rosyjsku, włosku i francusku słowa: „Pozdrowienia pokoju z Jerozolimy”. Spotkanie 10 czerwca w Rzymie, podczas którego zostaną odtworzone pozdrowienia z ośmiu miejsc z rożnych części świata, organizuje watykańska Fundacja „Fratelli tutti”.

Pianista Mohammed al-Sheikh, który podczas wieczoru jerozolimskiego wykonał utwory Scarlattiego, Chopina i Liszta, przybył do franciszkańskiego Instytutu „Magnificat” w wieku dziesięciu lat. Jego wyjątkowy talent szybko odkryła i zachęcała do pracy nauczycielka muzyki Emma Spitkowski, która przyjechała do Jerozolimy z Kijowa przez Moskwę. Dotychczas młody pianista koncertował już w Moskwie, we Francji, w Niemczech, w Taorminie na Sycylii i w Chinach. Po ukończeniu nauki w instytucie franciszkańskim, obecnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie Jerozolimskim, do którego musi codziennie wjeżdżać przez punkt kontrolny z Ramallah.

Muzyka dialogu

Instytut Magnificat, którego zespół wokalny wykonał tego wieczoru również muzykę renesansową i arabską pieśń miłosną, został założony na Starym Mieście w Jerozolimie w 1985 roku, a jego pracami kieruje od sześciu lat włoski franciszkanin o. Alberto Pari. W rozmowie z korespondentem niemieckiej agencji katolickiej KNA zakonnik powiedział, że rozumie muzykę „jako miejsce dialogu i edukacji w pokojowym współistnieniu, gdzie młodzi ludzie trzech religii uczą się razem, zjednoczeni wspólną pasją do sztuki muzycznej”. A młody pianista podkreślił, że zainteresował się Instytutem Magnificat właśnie z powodu tego podejścia międzyreligijnego i nadal jest pod jego wpływem.

>>> Góra Oliwna. Tu modlił się Jezus [REPORTAŻ]

Góra Oliwna, fot. pixabay

Nagranie do „występu na Placu Świętego Piotra”, w którym odtworzono około siedmiu minut z jerozolimskiego Wieczoru Pokoju i Braterstwa, zostało zarejestrowane w Maison d’Abraham – Domu Abrahama – na Górze Oliwnej, sponsorowanym przez francuską Caritas. Pensjonat, który jest szczególnie przeznaczony dla pielgrzymów z Francji, został zbudowany na terenie dawnego syryjskiego seminarium katolickiego na wyraźne życzenie papieża Pawła VI po jego pierwszej podróży zagranicznej w 1964 r. Oprócz opieki nad pielgrzymami, ośrodek zajmuje się także ubogimi Palestyńczykami w okolicy. Niedawno z udziałem 50 kobiet z Ukrainy zorganizował modlitwę o pokój w ich ojczyźnie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze