fot. cathopic.com

Papież: Kościół nie może być muzeum, oddalonym od potrzeb ludzi

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Kościół nie może być muzeum, które jest oddalone od potrzeb ludzi i ich nie rozumie – powiedział papież Franciszek. Jego zdaniem niepokój budzi Kościół, który troszczy się głównie o „obronę swego dobrego imienia”.

Podczas audiencji dla przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń na rzecz nowej ewangelizacji papież podkreślił: „Zdarza się często, że Kościół jest dla dzisiejszego człowieka zimnym wspomnieniem, jeśli nie palącym rozczarowaniem”.

– Wiele osób, zwłaszcza na Zachodzie, ma wrażenie, że Kościół ich nie rozumie i jest daleki od ich potrzeb – ocenił Franciszek.

W jego opinii jedni uważają, że Kościół jest „zbyt słaby w obliczu świata”, a inni – że jest „zbyt potężny w porównaniu z wielkim ubóstwem”, jakie panuje.

Słuszne jest zaniepokojenie, ale przede wszystkim należy przystąpić do działania, kiedy dostrzega się Kościół ulegający światu, który podąża za jego kryteriami sukcesu i zapomina, że nie istnieje po to, by głosić samego siebie, ale Jezusa – oświadczył Franciszek.

>>> Masz wolne 2 minuty? Papież Franciszek ma dla Ciebie propozycję! 

– Kościół martwiący się o to, by bronić swego dobrego imienia, i taki, który z trudem rezygnuje z tego, co nie jest niezbędne, nie czuje więcej zapału do tego, by nieść Ewangelię w naszych czasach, i staje się bardziej obiektem muzealnym niż prostym i radosnym domem Pana – ostrzegł papież.

Zobacz także
Wasze komentarze