fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież: skandale finansowe są nie do pogodzenia z naturą Kościoła

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że skandale finansowe są „nie do pogodzenia z naturą i celami Kościoła”. Podczas inauguracji roku sądowego w trybunale Państwa Watykańskiego mówił o potrzebie większej współpracy międzynarodowej z organami śledczymi.

Franciszek podkreślił, że działania i kroki podjęte w Watykanie przeciwko nielegalnym operacjom ujawniły ostatnio „podejrzane sytuacje finansowe, które wywołały dezorientację i zaniepokojenie we wspólnocie wiernych”.

Przypomniał następnie, że Stolica Apostolska przystąpiła do procesu dostosowania swojej legislacji do norm prawa międzynarodowego, w tym w sposób szczególny w kwestii zwalczania przestępstw w sektorze finansowym. W tym celu Watykan nawiązał relacje współpracy i stworzył mechanizmy wewnętrznego nadzoru, zdolne do „prowadzenia surowych i skutecznych kontroli” – tłumaczył papież. Zaznaczył, że tego wymagają międzynarodowe standardy.

>>> Franciszek: to powolna apostazja naszego serca

Zwracając się do watykańskich sędziów i prokuratorów, Franciszek apelował o podążanie „drogą sprawiedliwości” i o troskę o najsłabszych. „Sama sprawiedliwość nie wystarczy”, „muszą jej towarzyszyć inne cnoty” – wskazał papież, prosząc o „rozwagę, stanowczość, umiar”.

„Nie zapominajcie, że w waszej codziennej pracy stajecie często przed osobami, które mają pragnienie sprawiedliwości, osobami cierpiącymi, pełnymi niepokoju i desperacji” – nawoływał Franciszek. Zauważył, że prawodawstwo Watykanu zostało ostatnio zreformowane w duchu zaangażowania na „rzecz ochrony osoby ludzkiej, której godność jest zagrożona oraz grup społecznych, padających często ofiarami nowych, ohydnych form przestępczości”.

>>> Papież: także w Kościele droga do pokory prowadzi przez upokorzenia

Ponadto papież zadeklarował, że Stolica Apostolska zamierza zacieśnić międzynarodową współpracę z organami śledczymi.

Zobacz także
Wasze komentarze