„Per Mariam Soli Deo” – wystawa poświęcona kard. Wyszyńskiemu
Plenerową wystawę poświęconą życiu i dziedzictwu kard. Stefana Wyszyńskiego odsłonięto w sobotę na murach Jasnej Góry od strony Bramy Papieskiej. Tytułem złożonej z 31 plansz ekspozycji jest życiowe motto Prymasa Tysiąclecia: „Per Mariam Soli Deo” – „Przez Maryję samemu Bogu”.
Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji. Na tworzących ją planszach są liczne fotografie przyszłego błogosławionego – zarówno znane, jak i wcześniej niepublikowane – pochodzące głównie ze zbiorów archiwum Instytutu Prymasowskiego. Komentarzami do zdjęć są słowa Jana Pawła II i samego prymasa.
„Plansze pokazują prymasa jako wielkiego Polaka, męża stanu, pasterza, przyjaciela papieży, człowieka wolnego, niewolnika Matki Bożej, więźnia, obrońcę życia. To są hasła, ale one są po to, byśmy mogli w tych motywach przyswoić sobie, kim był i kim wciąż jest Prymas Tysiąclecia – zwłaszcza teraz, kiedy nadal przygotowujemy się do ogłoszenia go błogosławionym, odsłaniając i poznając to jego wielkie dziedzictwo” – napisał w informacji o wystawie dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego o. Mariusz Tabulski. Usytuowanie plansz na murach Jasnej Góry od strony Bramy Papieskiej nie jest przypadkowe – to droga prowadząca do sanktuarium przez bramę nazywaną „Totus Tuus”, zaś ekspozycja nawiązuje tematycznie do tego papieskiego przesłania – przypomina o tym jej tytuł, mówiący o oddaniu Bogu za pośrednictwem Matki Bożej. Było to zarazem życiowe motto zmarłego ponad 39 lat temu kard. Wyszyńskiego. Wystawa ma przybliżyć jego postać, duchowość i dokonania.
– Trzeba nam dążyć do wielkich podniebnych lotów, wielkich Bożych zwycięstw, których uczył nas kard. #Wyszyński – strażnik naszej wierności Bogu – podkreślali organizatorzy zainaugurowanej dziś na #JasnaGóra plenerowej wystawy o życiu i dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia. pic.twitter.com/wvyRAavp5c
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) June 13, 2020
7 czerwca tego roku na placu Piłsudskiego w Warszawie miała odbyć się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. W końcu kwietnia zdecydowano jednak o jej bezterminowym zawieszeniu – nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii koronawirusa. W sobotnim otwarciu wystawy uczestniczył m.in. przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który nazwał kard. Wyszyńskiego człowiekiem wielkiej ufności oraz strażnikiem naszej wierności względem Boga.
W czasie też i zniewolenia, w czasie ograniczenia naszej wolności ducha przez te wszystkie sytuacje zewnętrzne, które docierają do każdego z nas przez wiele prądów, on staje się strażnikiem naszej wierności względem Boga. Trzeba prosić, aby czas oczekiwania na beatyfikację był dla nas czasem czujności (…); byśmy patrzyli na naszą ojczyznę, patrzyli na nas tworzących żywy Kościół w naszej ojczyźnie. (przełożony paulinów)
Ekspozycja, zorganizowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, wpisuje się nie tylko w przygotowania do beatyfikacji, ale także w obchody Roku Prymasa Wyszyńskiego, ustanowionego przez Sejmik Woj. Śląskiego.
Polecamy też >>> Sekretarka Prymasa Tysiąclecia: jego biurko nas niekiedy przerażało
Jasna Góra od wielu miesięcy przygotowuje się do beatyfikacji prymasa. M.in. co miesiąc odbywają się poświęcone tej postaci spotkania pod hasłem „Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, a w maju rozpoczęły się codzienne wieczorne czuwania modlitewne, nazwane „Nocnym kołataniem do Matki Najświętszej u progu beatyfikacji” – będą odbywać się do 25 sierpnia. Wcześniej planowano, że obchodzone dzień później święto Matki Bożej Częstochowskiej będzie zarazem narodowym dziękczynieniem za beatyfikację prymasa.
Przeczytaj też >>> Kard. Wyszyński: byłem chłopcem psotnym
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |