fot. Giovani per la pace, Facebook

Polska będzie gospodarzem spotkania „Młodych dla Pokoju”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ważna wiadomość dla Polaków! I oczywiście katolików w Polsce. Przyszłoroczne spotkanie Ruchu „Młodzi dla Pokoju” (Giovani per la Pace) odbędzie się w Polsce, w Oświęcimiu. Zapowiedział to dziś  przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio – Marco Impagliazzo.

W weekend, w Rzymie, spotkało się ponad 1000 młodych ludzi z 24 krajów Europy i świata. Do Wiecznego Miasta przyjechali w ramach dorocznego spotkania ruchu Młodzi dla Pokoju (Giovani per la Pace), związanego ze Wspólnotą Sant’Egidio. Wspólnie modlili się o pokój i jedność dla świata. I to właśnie w Rzymie zapowiedzieli, że ich przyszłoroczne międzynarodowe spotkanie odbędzie się w Polsce.

fot: Giovani per la pace (Młodzi dla Pokoju), Facebook

„Globalna przyjaźń dla wspólnego życia w pokoju”
To hasło tegorocznego spotkania. „Młodzi dla Pokoju” są związani ze Wspólnotą Sant’Egidio, która w tym roku świętuje 50-lecie powstania. Wśród uczestników spotkania, oprócz Europejczyków, byli m.in. młodzi ludzie z Syrii, Libanu, a także krajów azjatyckich i Ameryki Łacińskiej. Była wspólna modlitwa i apel o przywrócenie pokoju i sprawiedliwości na świecie, co młodzi ludzie popierali własnym świadectwem.

Symboliczne słowa Rosjanina do Ukraińców
Jednym z nich był Andrej Volkov, młody Rosjanin, który na początku spotkania publicznie zwrócił się do ukraińskiej młodzieży. „Przybywamy z krajów pogrążonych we wzajemnej wojnie, ale nasza przyjaźń pokona każdą propagandę. W mediach społecznościowych zachęcamy się nawzajem, by dalej działać na rzecz pokoju i karmić nadzieję tak, aby stawała się dla nas stylem życia. Nie traćmy nadziei ani ani odwagi, ale módlmy się wspólnie” – mówił. I poruszył wielu zebranych.


Modlitwa o pokój
Uczestnicy spotkania odwiedzali w Rzymie miejsca związane z działalnością Wspólnoty Sant’Egidio, m.in. Sanktuarium Nowych Męczenników w bazylice pw. św. Bartłomieja, jadłodajnię, szkołę języka włoskiego i figurę Bezdomnego Jezusa. W niedzielę rano modlili się wspólnie w Mazuoleum w Grotach Ardeatyńskich, na przemieściach Rzymu, w miejscu, w którym w 1944 roku dokonano masowego mordu 335 Włochów i Żydów. Młodzież modliła się w tym miejscu, aby antysemityzm, rasizm, ani żadne formy wykluczenia społecznego nie powodowały konfliktów w Europie ani na innych kontynentach. Odczytano też apel młodzieży o pokój między narodami.

Polska będzie gospodarzem spotkania „Młodych dla Pokoju”
4.8 (80%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze