Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi

Poznań: instalacja prowincjała misjonarzy oblatów [+GALERIA]

W domu prowincjalnym w Poznaniu odbyła się kanoniczna instalacja nowego Prowincjała Polskiej Prowincji – o. Marka Ochlaka OMI.

>>> Marek Ochlak OMI: Madagaskar nauczył mnie współpracy ze świeckimi [ROZMOWA]

Nowy prowincjał urodził się 14 marca 1966 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Uczył się w oblackim Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach k. Inowrocławia (1981-1985). Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w 1985 roku. Po odbyciu nowicjatu w Kodniu n. Bugiem 8 września 1986 roku złożył pierwszą profesję zakonną i rozpoczął studia seminaryjne w Obrze k. Wolsztyna. Tam w 1991 r. obronił pracę magisterską pt. „Zadania rodziny katolickiej według Listów Pasterskich Prymasa Tysiąclecia” napisaną na seminarium z teologii moralnej pod kierunkiem o. dr. Teodora Jochema OMI.

Kierunek: Madagaskar

Święcenia prezbiteratu o. Marek Ochlak przyjął 20 czerwca 1992 roku z rąk bpa Zdzisława Fortuniaka. Pierwsze lata po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Eugeniusza w Kędzierzynie-Koźlu. 8 sierpnia 1995 roku wyjechał na Madagaskar. Był tam misjonarzem w buszu, proboszczem, przełożonym domu, a w latach 2009-2015 pełnił funkcję przełożonego oblatów na Czerwonej Wyspie. Od 27 listopada 2016 roku pracował na misji Befasy, którą opuścili saletyni. Przez lata posługi wybudował, z pomocą darczyńców z Polski, dla miejscowych m.in. studnie, wodociągi, szkoły, kaplice i odnowił kościół w misji centralnej pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wrócił do Polski, a od września 2021 roku został dyrektorem Prokury Misyjnej w Poznaniu, zajmującej się szeroko rozumianą pomocą na rzecz misji, nie tylko oblackich, a także animacją i informacją misyjną. W jej strukturach działają: Stowarzyszenie Świeckich Przyjaciół Misji, Wydawnictwo Misyjne Drogi oraz Stowarzyszenie Lumen Caritatis.

Impuls misyjny

– Zadzwonił do mnie ojciec generał Luis Alonso OMI i zaczął rozmowę od wspomnienia swojej wizyty na Madagaskarze. Mieliśmy wówczas niemiłe zdarzenie, mało brakowało, a wypadek skończyłby się tragicznie. Ojciec generał zapytał, czy pamiętam tę sytuację. Odpowiedziałem, że tak. On na to: „No widzisz, gdybyśmy wtedy zginęli nie byłoby ani generała, ani prowincjała”. Później oczywiście zadał kluczowe pytanie, czy zgadzam się objąć nową funkcję – relacjonował o. Marek Ochlak w rozmowie dla portalu misyjne.pl. – Nie boję się odpowiedzialności. Pan Bóg dał mi wiele doświadczeń na Madagaskarze, pełniłem sporo funkcji, byłem superiorem delegatury, przez ostatnie półtora roku byłem, a właściwie jeszcze jestem, dyrektorem Prokury Misyjnej. Kwestie administracyjne nie są mi więc obce. Powierzam to nowe zadanie Panu Bogu, ale też ludzkiej życzliwości – mówił. – Przez 26 lat pracowałem na misjach. To daje napęd do tego, żeby umacniać ducha misyjnego w naszej prowincji. On jest bardzo potrzebny jako impuls do działania i otwartości na świat – dodał.

Od ponad 100 lat

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence. Obecnie liczy ono 3418 zakonników, a do polskiej prowincji należy 423 oblatów, w tym 248 pracujących w Polsce. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym, niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze jej nie przyjęły i pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi ma on najmniej kontaktu.

Galeria (18 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze