Poznań: Księga Wyjścia podczas „Verba Sacra”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W ramach trwającego nowego cyklu „Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia” aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Dariusz Bereski zaprezentuje w niedzielę 19 listopada fragmenty Księgi Wyjścia. Prezentacja odbędzie się w poznańskiej katedrze.

„Jeśli uważnie wsłuchamy się w Księgę Wyjścia, odkryjemy jej uniwersalność i aktualność w odniesieniu do naszych dziejów najnowszych. Niektóre skojarzenia, jak choćby „przejście przez Morze Czerwone”, doskonale ilustrują sytuację, w jakiej byliśmy i wciąż pozostajemy jako naród, zmierzający z mozołem ku swojej Ziemi Obiecanej” – mówi KAI Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu. W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Lemański z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego podkreśla, że wyjście Izraelitów z Egiptu jest centralnym tematem myśli starotestamentalnej. „Wydarzenie to konstytuuje Izraela jako naród i prowadzi do pełnej relacji z Bogiem, który obdarza go wolnością i wyznacza mu misję wobec świata” – zauważa komentator i autor wyboru tekstów do medytacji.

Prezentacji będzie towarzyszyć zespół muzyczny pod kierunkiem kompozytorki Katarzyny Stroińskiej-Sierant z Akademii Muzycznej w Poznaniu. W ramach nowego cyklu „Biblia Trzeciego Tysiąclecia”, Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem wybitnych polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej. Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 r. Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.

W ciągu 17 lat trwania cyklu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

Prezentacja „Verba Sacra” odbędzie się w niedzielę 19 listopada o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Fot. verbasacra.pl

Poznań: Księga Wyjścia podczas „Verba Sacra”
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze