oblaci, Poznań

fot. Michał Jóźwiak

Poznań: misjonarze oblaci odnowili śluby zakonne

– Nasz oblacki charyzmat to wrażliwość na różne rodzaje ubóstwa – mówił prowincjał Paweł Zając OMI podczas mszy św. w 196. rocznicę zatwierdzenia Konstytucji i Reguł Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Podczas liturgii w parafii Chrystusa Króla w Poznaniu zakonnicy odnowili śluby zakonne.

Podczas dzisiejszej homilii prowincjał o. Paweł Zając OMI przypomniał kontekst historyczny powstania zgromadzenia.

– Papież Leon XII chciał odnowy duchowej i religijnej. Jednym ze sposobów, jaki obrał było ustanowienie Roku Świętego w 1825 r. Kościół obawiał się ruchów rewolucyjnych. W Europie był to czas pełen niepokojów i wrogości wobec Kościoła. Ojciec Święty zdecydował, że Rok Święty ma się odbyć mimo przeciwności politycznych – wskazywał Paweł Zając OMI.

fot. Michał Jóźwiak

Przełożony polskich oblatów zaznaczał, że ówczesny papież widział w powoływaniu nowych zgromadzeń zakonnych szansę na odrodzenie Kościoła. – Pod koniec 1825 r. Eugeniusz, nasz założyciel, dotarł do Rzymu z nadzieją zatwierdzenia reguł zgromadzenia. Ostatecznie zostały one aprobowane 17 lutego 1826 r. Ta decyzja to zobowiązanie także dzisiaj, abyśmy działali na rzecz odradzania się naszej Wspólnoty – przypominał prowincjał.

>>> Tu był początek [MISYJNE DROGI]

Ojciec Paweł Zając porównał także Leona XII do papieża Franciszka zwracając uwagę, że cechą wspólną obu następców św. Piotra jest otwarcie na ludzi potrzebujących i ubogich. – Wrażliwość na różne rodzaje ubóstwa to podstawa naszego charyzmatu – podkreślał ojciec prowincjał.

Podczas mszy świętej misjonarze oblaci odnowili swoje śluby zakonne.

fot. Michał Jóźwiak

Obecnie zgromadzenie liczy prawie 3900 zakonników. Ponad 270 polskich oblatów posługuje w kraju, a prawie 190 poza granicami Polski. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są zgromadzeniem misyjnym. Ich głównym zadaniem jest ukazywanie Królestwa Bożego najbardziej opuszczonym, głoszenie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze jej nie przyjęły i pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, które mają z Kościołem najmniejszy kontakt. W Polsce oblaci są obecni od 1920 r.

Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze