fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prawosławni rozpoczynają święta Bożego Narodzenia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prawosławni świętują zgodnie z kalendarzem juliańskim. We wtorek (7.01) obchodzą Boże Narodzenie. W poniedziałek 6.01 (czyli w katolicką uroczystość Objawienia Pańskiego) wypadła prawosławna Wigilia Bożego Narodzenia.

Przemyśl, Ikona Narodzenia Pańskiego, fot. PAP/Darek DelmanowiczW tym terminie święta obchodzą też wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy. We wtorek (07.01) wierni cerkwi obchodzą natomiast pierwszy dzień Bożego Narodzenia. O północy odbywa się świąteczne nabożeństwo i całonocne czuwanie, oraz pierwsza uroczysta liturgia. W Polsce, najwięcej wyznawców prawosławia mieszka na wschodzie kraju – na Podlasiu, na Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie.

>>> Historia Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego

W wigilię świąt, wieczorem, wierni Kościoła prawosławnego zasiądą do wigilijnych stołów, przy których najpierw podzielą się prosforą, a cała kolacja złożona jest wyłącznie z postnych potraw. Zawsze musi być kutia. Zwyczajowo robi się ją z obtłuczonej pszenicy, słodu, maku, miodu i bakalii – różnych orzechów, rodzynek i innych dodatków. Tylko niekiedy na stole pojawia się karp. Świętowaniu towarzyszą kolędy, ale przede wszystkim jest to czas skupienia.  Przez cały dzień obowiązuje ścisły post, będący kulminacją czterdziestodniowego okresu wstrzemięźliwości.

Na zdj. m.in kutia, fot. PAP/Artur Reszko


Wielu prawosławnych nie wyobraża sobie rozpoczęcia Bożego Narodzenia bez uczestnictwa w całonocnym czuwaniu i liturgii św. Bazylego. Często w cerkwiach aż do świtu chóry wraz z wiernymi śpiewają kolędy. Wyznawcy prawosławia Boże Narodzenie obchodzą więc na ogół 13 dni później niż katolicy. W cerkwiach nie ma zwyczaju ustawiania szopki. W widocznym miejscu umieszcza się natomiast odświętnie przystrojoną ikonę, przedstawiającą scenę narodzenia Jezusa.

Galeria (5 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze