Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej!

Gość Niedzielny

– Na obecną burzę na szczytach kościelnej hierarchii najspokojniej patrzą historycy. Wiedzą, że to tylko kolejny etap… wzrostu Kościoła. Od kryzysów i wstrząsów zaczynał się każdy nowy i świętszy rozdział jego historii – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Jacek Dziedzina. – Kościół znajduje się dziś w dużym kryzysie. Tyle że całą jego historię moglibyśmy opisać jako historię kolejnych kryzysów, poczynając od sytuacji opisanych w Dziejach Apostolskich i listach Nowego Testamentu. Tym bardziej widzimy, że los Kościoła nie zależy od jego ludzkiej, doczesnej siły, ale od mocy Ducha Świętego – podkreśla z kolei o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Tygodnik Idziemy

– Czy homoseksualista może być księdzem? Czy wobec braku powołań trzeba obniżyć wymagania, a może święcić żonatych mężczyzn? – na te i inne pytania odpowiada kard. Zenon Grocholewski w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim. Ponadto o otwarciu Międzynarodowego Centrum Modlitwy o pokój w Niepokalanowie pisze Michał Komorek.

Tygodnik Niedziela

– Gwiazda Niepokalanej zaświeciła w polskim Asyżu – w Niepokalanowie. Spełniła się wola św. Maksymiliana Marii Kolbego, który marzył, aby wybudowano tam kościół, w którym będzie trwała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu – pisze w edytorialu redaktor naczelna, Lidia Dudkiewicz. – W niedzielę 9 września br. pierwsze na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich, które znajduje się w Szczecinie, będzie obchodzić 1. rocznicę konsekracji kościoła, z udziałem uzdrowionego za przyczyną Pastuszków chłopca z Brazylii – przypomina z kolei ks. Piotr Nowosielski.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” znajdziemy komentarz ks. Mirosława Tykfera do krytyki wobec Ojca Świętego. – Franciszek jest miłosierny. Bywa jednak bardzo stanowczy, a nawet radykalny. Pozorna sprzeczność jego postaw w rzeczywistości odzwierciedla jego ewangeliczne podstawy myślenia – pisze redaktor naczelny. Monika Białkowska zastanawia się z kolei nad miejscem krzyża w przestrzeni publicznej. – Politycy, czasami niewierzący, walczą o obecność krzyży w przestrzeni publicznej – a biskupi i księża chcą je w pewnych okolicznościach zdejmować. Dziwne? Ewangeliczne – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” komentarz do głośnej sprawy abp. Vigano. – W tle skandalu obyczajowego w Kościele toczy się walka z Franciszkiem. Głównym obiektem zainteresowania jest instytucja – władza, autorytet, morale – a nie skrzywdzony przez nią człowiek – piszą Edward Augustyn i Marcin Żyła. Przeczytamy również artykuł o. Grzegorza Kramera SJ. – Skoro burzymy się, że ludzie przychodzą po sakramenty bez wiary i zrozumienia, to dlaczego zaniedbujemy porządną katechezę wtajemniczenia? – zastanawia się jezuita.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze