Zdjęcie: obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, fot. misyjne.pl

4 piękne cytaty Jana Pawła II o Pani Jasnogórskiej

Jan Paweł II w szczególny sposób umiłował Matkę Bożą Częstochowską. Wiele razy pielgrzymował do sanktuarium na Jasnej Górze. Wiele razy mówił o niezwykłym wstawiennictwie, jakim Maryja obdarza swoich czcicieli.

Dziennikarka i publicystyka Anita Czupryn w książce „Cuda dzieją się po cichu” na początku każdego rozdziału przytacza słowa ojca świętego.

>>> Arturo Mari: Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej miłości

fot. misyjne.pl

1) To, co Maryja rozpoczęła w Kanie Galilejskiej kontynuuje w swoich sanktuariach, a przede wszystkim na Jasnej Górze

>>> „Ja muszę, ja muszę na Jasną Górę!” [Cuda dzieją się po cichu, cz. I]

fot. Waldemar Deska, PAP

2) Gdziekolwiek obecna jest Maryja, tam obfituje łaska i tam dokonuje się uzdrowienie ciała i duszy

Jan Paweł II – przy okazji pielgrzymek na Jasną Górę – darował Matce Bożej i pośrednio paulińskiemu zakonowi wota. Miały one symbolizować jego miłość i wdzięczność wobec Maryi.


3) Zawierzam macierzyńskiej opiece Pani Jasnogórskiej, siebie, Kościół, wszystkich moich Rodaków, nie wyłączając nikogo. Zawierzam Jej każde polskie serce, każdy dom i każdą rodzinę. Wszyscy jesteśmy Jej dziećmi. Niech Maryja będzie przykładem i przewodniczką w naszej codziennej i szarej pracy.

Jan Paweł II odwiedził Jasną Górę 6 razy. Pierwszy raz w 1979 roku (podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny). Ostatni raz w 1999 roku. Podczas pierwszej pielgrzymki, w homilii wygłoszonej na wałach sanktuarium mówił: „Oddanie w niewolę wskazuje więc na «szczególną zależność», na świętą zależność i na «bezwzględną ufność». Bez tej zależności świętej, bez tej ufności heroicznej życie ludzkie jest niejakie! Tak więc słowo «niewola», które zawsze nas boli, w tym jednym miejscu nas nie boli. W tym jednym odniesieniu napełnia nas ufnością, radością posiadania wolności. Tutaj zawsze byliśmy wolni”. Te słowa – „Tutaj zawsze byliśmy wolni” – stały się swoistym testamentem, ale i mottem dla Polaków walczących o wyzwolenie państwa i narodu spod jarzma komunistycznej opresji.

Fot. YouTube

4) Maryja jest „Niewiastą Eucharystii” w całym swoim życiu

 

Książka „Cuda dzieją się po cichu” to cudowna wędrówka szlakiem jasnogórskich cudów, wędrówka kartami Jasnogórskiego Archiwum oraz Jasnogórskiej Księgi Cudów i Łask. To księga niezwykle opasła i bogata w piękne historie, świadectwa tego, że nasza duchowa stolica Polski to niezwykły zdrój łask i cudów. Jej dwie części omawialiśmy już na naszym portalu, niedługo kolejne.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze