5 powodów, dlaczego warto mieć hobby

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Hobby, gdyby nawet było zbieraniem znaczków, jest zajęciem, które nas rozwija. Prawie każdy z nas ma jakiegoś konika, któremu poświęca uwagę w wolnym czasie. To zamiłowanie ma jednak o wiele więcej ważnych funkcji w naszym życiu niż nam się zdaje.  

Hobby, bądź – jak kto woli – pasja to rzecz, która nie tylko zabija nudę (o ile jeszcze ktoś w dzisiejszym świecie doświadcza takiego stanu). Czasami w kontakcie z młodymi ludźmi przeraża mnie to, że są tacy, którzy nie mają hobby czy zajęcia, któremu poświęcają wolny czas. Jestem tym bardziej zdziwiona, że sama w młodym wieku nie mogłam narzekać na brak zainteresowań. 

Ciekawe jest również to, że coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na profil swojego przyszłego pracownika nie tylko poprzez wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim zainteresowania czy pasje. To one niekiedy mówią o nas najwięcej.  

Życie bez fejsowania 

Gdy tylko kończymy codzienne obowiązki, możemy poświęcić się odpoczynkowi bądź jakiejś innej formie relaksu. Bardzo często jednak wybieramy odpoczynek bierny, a więc telewizor, Internet, seriale i tak dalej. Posiadanie pasji zabija w pewnym sensie wiele złych nawyków, które w takich warunkach się często rodzą. Niekoniecznie każdy musi mieć ochotę na bieganie, ale przysłowiowe zbieranie znaczków z pewnością rozwinie w naszym mózgu proces tworzenia się szarych komórek.  

Zastrzyk energii 

Chyba nie ma nic pozytywniejszego niż poświęcenie się swojej pasji. Oznacza to, że niekiedy myślimy o niej na okrągło: gdy wstajemy bądź w trakcie wykonywania obowiązków. Zbieramy się wtedy do tego, by zrobić coś, co sprawa nam tę całą „radochę”. Gdy wówczas organizujemy czas w odpowiedni sposób, może się nawet okazać, że doba nie ma 24 godzin, a 36! 

Zabij rutynę 

…nim ona zabije ciebie. Rutyna wraz z lenistwem może okazać się destrukcyjna w skutkach nie tylko fizycznych, ale przede wszystkim duchowych. Oczywiście, hobby nie może zastąpić nam modlitwy, która powinna być w naszym życiu podstawą. Robienie czegoś dla siebie, bądź nawet dla innych wprowadza w naszym życiu świeże powietrze i pozwala na spotkania z innym ludźmi. Hobby także eliminuje „automatyzm” o którym w swoich sztukach pisał często Stanisław Witkiewicz, jako o „współczesnej zarazie”.  

Stres stop! 

Kolejnym skutkiem posiadania pasji jest redukcja stresu. Wiele badań psychologicznych już dawno dowiodło pozytywnych skutków takiego trybu życia, a jednym z nich jest zmniejszenie się stresu, odzyskanie pewności siebie, a nawet zyskanie poczucia własnej wartości.  

Motywacja 

Ostatnim powodem, który może się okazać pomocny szczególnie dla osób, które borykają się depresją, jest motywacja do działań. I nie chodzi tutaj tylko o działania związane stricte z naszym hobby, ale o wszystkie czynności, które podejmujemy podczas całego dnia. Motywacja ta sprawia, że chętniej robimy rzeczy, które wydają nam się nudne, bez sensu bądź nawet trudne. Ten bodziec często pomaga naszej głowie przezwyciężyć trudne skutki tej strasznej choroby, na którą niestety zapada coraz więcej ludzi.

Zobacz także
Wasze komentarze