Gregg Segal

Instagram/Domena Publiczna

Amerykanin sfotografował co jedzą dzieci na całym świecie. Efekt powala! [GALERIA]

Jedzenie mówi dużo o naszych zwyczajach, kulturze w jakiej żyjemy i naszych przyzwyczajeniach. Fotograf, Gregg Segal podjął się zrealizowania projektu fotograficznego, w którym obrazuje różnice kulturowe na podstawie jedzenia. Efekt jest powalający.

Jak sam mówi: – w 2015 r. Uniwersytet w Cambridge przeprowadził wyczerpujące badania, identyfikując kraje o najzdrowszych dietach na świecie. 9 z 10 krajów znajduje się w Afryce, gdzie warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe, zboża są podstawowymi produktami, a posiłki są domowej roboty, co stanowi zdecydowany kontrast w stosunku do USA, gdzie prawie 60% spożywanych kalorii pochodzi z żywności przetworzonej i tylko 1% pochodzi z warzyw – komentuje swój projekt Gregg Segal.

Gregg Segal

Instagram/Domena Publiczna

Globalizacja niesie za sobą zgubne skutki, także w postaci niezdrowego odżywiania się. Fotograf poprosił dzieci, by powiedziały mu, co jedzą w ciągu tygodnia. Dlaczego dzieci? Ponieważ, jak sam Segal podkreśla, u nich najłatwiej zobaczyć to, w jakim otoczeniu są wychowani i jak tak naprawdę wyglądają nawyki żywieniowe ich rodzin i środowiska. To właśnie nawyki, których uczą się w dzieciństwie, towarzyszą im końca życia. Niezdrowe jedzenie, spożywane w dzieciństwie, prowadzi natomiast do chronicznych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca i rak jelita grubego.

Gregg Segal

Instagram/Domena Publiczna

Początkowo artysta chciał sfotografować dzieci w Stanach Zjednoczonych, jednak ostatecznie postanowił ukazać kontrast, poprzez pokazanie dzieci z rejonów, gdzie kultura jedzenia jest mocno tradycyjna a tzw. slow food nigdy nie został wyparty przez fast food. Jak sam podkreśla:

Podczas mojej podróży poruszyło mnie, gdy widziałem, jak rodzina zbiera się razem i spokojnie spożywa posiłek, a miłość i wzajemny szacunek dosłownie wyczuwalne są w aromatach bulionów i gulaszy, które sporządzane są przez rodziców.

Celem projektu było właśnie ukazanie zmian na świecie, ale także zwrócenie uwagi na problem, którego nagłośnienie, miejmy nadzieję, przyczyni się do zmian mentalności ludzi.

Galeria (21 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze