Co ma wspólnego tradycja zająca wielkanocnego ze zmartwychwstałym Jezusem?
Przed Wielkanocą w sklepach można znaleźć czekoladowe zające, a w niektórych regionach Polski zając przynosi dzieciom upominki. Ale dlaczego akurat zając?
Zając to jedno z najbardziej przebiegłych i odpornych na zimno zwierząt. Jednocześnie jest on bardzo aktywny, szczególnie w miesiącach letnich i to właśnie jego można ujrzeć jako pierwszego na kwiecistych łąkach. Między innymi dlatego północnoeuropejskie ludy jeszcze przed nastaniem chrześcijaństwa uznawały zająca za symbol płodności i odradzania. Często też zwierzę to było obecne w wielu lokalnych zwyczajach.
>>> Jajka nie zawsze były świątecznym symbolem
Zając symbolem
Zając już w najstarszych źródłach łączony jest z symboliką jajka wielkanocnego. Ale łączony jest także ze zwyczajami podatkowymi, czyli składaniem daniny w naturze. Ale pojawiły się także interpretacje utożsamiające zająca z poganami, którzy przyjęli wiarę w Chrystusa, o czym świadczył m.in. komentarz św. Augustyna do fragmentu Psalmu 103. Uważał on bowiem, że w skale, którą jest Kościół mogą znaleźć schronienie zające i jeże, czyli grzesznicy.
Ponadto lagos oznacza zająca, a Logos Słowo, co także miało wpływ na związek zająca z chrześcijaństwem.
Z kolei „Madonna Królika” to tytuł jednego z obrazów olejnych Tycjana, na którym Maryja w lewej ręce trzyma białego królika, który – podobnie jak zając – stanowi symbol płodności, czystości i tajemnicy wcielenia.
Natomiast sam symbol zmartwychwstania w zającu zauważył św. Ambroży – patron Mediolanu, który podkreślał, że zwierzę to jest w stanie zmienić swoją sierść w zależności od pór roku, dzięki czemu rodzi się do nowego życia. Właśnie ze względu na tę cechę zaczęto porównywać zająca do postaci Chrystusa i jego zwycięstwa nad śmiercią.
>>> Wielkanoc na świecie. Od Hondurasu po Rumunię [+GALERIA]
Zając i prezenty
Tradycja przynoszenia prezentów przez zająca pochodzi z Niemiec, gdzie już w średniowieczu zając wielkanocny oceniał zachowanie dzieci i, jeśli były grzeczne, zostawiał im prezent. Zgodnie z tą tradycją, która zachowała się do dziś w niemieckich miejscowościach oraz przeszła do innych europejskich krajów, a nawet do Stanów Zjednoczonych – w noc przed Wielkanocą lub przed Wielkim Czwartkiem dzieci przygotowują gniazda dla zająca, w których pojawia się upominek oraz słodycze, m.in. czekoladowe zające kojarzące się ze zmartwychwstaniem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |