fot. pixabay

Co symbolizuje pies w Biblii i w życiorysach świętych?

1 lipca obchodzony jest Dzień Psa. Psy występowały już w Biblii. Jednak w czasach Jezusa postrzegano je zupełnie inaczej niż obecnie. I bynajmniej nie były uznawane za najlepszych przyjaciół człowieka.

„Nie dawajcie psom tego, co święte” to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych biblijnych cytatów dotyczących psów. Żydzi bowiem, traktując psy jak zwierzęta pogańskie, nigdy nie dawali im do jedzenia chleba uważając, że jest to święty pokarm.  

>>> Pies-policjant reanimuje ludzi [WIDEO]

Pies – symbol grzechu 

W czasach Jezusa psy nie strzegły gospodarstw domowych, ani tym bardziej nie mieszkały w domach wraz ze swoimi właścicielami. Wręcz przeciwnie. Można było znaleźć ich wiele na ulicach miast. Ze względu na zaniedbanie roznosiły także choroby i atakowały ludzi. Określano je wówczas jako głupie zwierzęta i uważano za symbol grzechu. W Apokalipsie św. Jana zawarty jest nawet fragment o tym, że psy nie zaznają zbawienia niczym czarownice, mężobójcy i kłamcy.   

Co ciekawe, to na terenach, na których nauczał Jezus, psy jako pierwsze zwierzęta zostały udomowione. I jeszcze zanim zaczęto utożsamiać je z grzechem, wykorzystywano je właśnie do strzeżenia domostw i owiec. Dopiero później zmieniło się ich postrzeganie. Powstały nawet negatywnie nacechowane określenia związane z psami, które pojawiają się w Piśmie Świętym: „zdechły pies”, „ślepy pies” czy też „zapłata psa”. 

fot. pixabay

Pozytywnie o psie 

Ale w Piśmie można znaleźć też kilka historii o psach, które przedstawiają je w sposób pozytywny. Ponadto wielokrotnie wspomina się o nich w życiorysach świętych.  

O psie jako o dobrym stworzeniu można w przeczytać w:

Księdze Tobiasza  w księdze tej pies, symbolizujący wszystkich ewangelizatorów, wraz z archaniołem Rafałem towarzyszył Tobiaszowi w drodze do Medii, o czym więcej można przeczytać tutaj –> Podróż z psem i aniołem. Czego nauczyła mnie Księga Tobiasza? [FELIETON]

Przypowieści o bogaczu i Łazarzu  – w przypowieści tej zgodnie z wierzeniami, że psia ślina uważana jest za lekarstwo, psy lizały rany zranionego Łazarza. Zwierzęta te zostały tym samym ukazane jako pomocne, bardziej przyjazne i empatyczne. 

Życiorysie św. Rocha  św. Roch uważany jest za opiekuna domowych zwierzątGdy był zarażony dżumą przebywał w lesie, znalazł go tam pies. 

Życiorysie św. Jana Bosko – pies o imieniu Szary pojawił się nagle przy świętym i podróżował z nim podczas wieczornych wędrówek. 

>>> Święty Roch. Nie tylko patron zwierząt

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze