Dla dzieci i dla dorosłych. Trzy propozycje czytelnicze
Siedem tajemnic. O sakramentach (Wydawnictwo W Drodze) Tomasz Grabowski OP, ks. Krzysztof Porosło
Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień. „Przede wszystkim sakrament to nie jest coś, co się wydarza tylko w danym momencie, kiedy jest celebrowany. To dosyć powszechny błąd w myśleniu. Myślimy na przykład, że sakrament chrztu przyjąłem jako niemowlę, dlatego jestem pokrzywdzony, ponieważ gdybym przyjął go jako człowiek dorosły, byłbym bardziej świadomy i mógłbym głębiej przeżyć swój chrzest. Moment chrztu – owszem, chrzest – niekoniecznie. Przecież skoro przyjąłem Komunię św. na mszy przed obiadem, to nie oznacza, że po obiedzie ona już nie działa, prawda? Podobnie sakrament małżeństwa nie ogranicza się do chwili jego zawarcia” – napisał Tomasz Grabowski OP. To książka, która pomaga uświadomić sobie, że przez sakramenty mamy realny dostęp do Chrystusa, do Jego życia, do Jego tajemnic.
W „Siedmiu tajemnicach” autorzy wyjaśniają, że dzięki sakramentom otrzymujemy pewną „cząstkę” i uczestniczymy w życiu Chrystusa. Sakrament jest bowiem udziałem w tajemnicach Chrystusa, przede wszystkim w jedynej tajemnicy Jego życia. Możemy doświadczyć go w siedmiu różnych perspektywach naszkicowanych przez siedem różnych sakramentów. Autorzy podkreślają również, że sakrament jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski w tym sensie, że poprzez znak stwarzana jest łaska dla mnie. Jest więc nierozłączny od Chrystusa, jak ciało od Jego osoby. W książce zagłębimy się w istotę kolejnych siedmiu sakramentów, których udziela nam sam Chrystus, bo „inaczej skąd miałaby płynąć moc sakramentu?”. „Rzadko myślimy o sakramentach jako o normalnym sposobie Bożego działania. Próbujemy sobie wyobrażać, że Pan Bóg może jakoś oddziaływać na nasze życie, że może wysłuchać naszej modlitwy, spełnić jakąś prośbę, np. kogoś uzdrowić, ale rzadko myślimy, że aktualnie – w czasach Kościoła – pierwszym sposobem działania Boga w świecie są sakramenty” – podsumował ks. Krzysztof Porosło.
„Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela” (Wydawnictwo W Drodze) Hanna Sołtysiak
>>> Biblia – autobiografia Boga. I najlepszy przewodnik po życiu
Na tę mądrą książkę dla dzieci (i dorosłych) składa się dwanaście historii z życia Ignasia i jego starszej siostry Michasi. W odkrywaniu świata towarzyszy im babcia Helena – czuła, opiekuńcza, cierpliwie wyjaśniająca złożoność życia. Historie stają się punktem wyjścia do rozważań nt. Pisma Świętego (fragmenty „Słowo od Przyjaciela”) oraz znalezienia pomysłu na to, co każde dziecko może zrobić, by jego życie stało się lepsze, pełniejsze, by podejmować właściwe decyzje i dokonywać dobrych wyborów (fragmenty „Każdy może to zrobić”).
>>> Powrót do Westeros. czy warto? [RECENZJA]
„Ty też możesz pomagać innym. Wystarczy mieć otwarte oczy. Być gotowym do działania. Wsłuchiwać się w podpowiedzi serca. Może powiesz: „Nie mam pomysłu, jak pomagać”. Może powiesz: „Nie dam rady”. Ale pamiętaj, że nie czynisz tego sam. Umacnia cię pokarm z nieba. Twoją siłą jest Jezus. (…) Pomyśl: Ty i Jezus tworzycie jedność. To wyjątkowa wspólnota. Jezus jest twoim przykładem i siłą” – pisze Hanna Sołtysiak w książce „Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela”. Ta, pięknie ilustrowana przez Justynę Kulik, książka mówi o bezcennych i uniwersalnych wartościach jakimi są: przebaczenie, uczciwość, uważność, wdzięczność, szacunek, radość płynąca z dawania. A także o: dzieleniu się z innymi, zachwycie nad pięknem przyrody, pielęgnowaniu relacji rodzinnych i przyjacielskich, wytrwałości w dążeniu do celu i wyjątkowości każdego człowieka.
„Niedzielnik A. Komentarze do czytań” (Wydawnictwo W Drodze) Adam Szustak OP
>>> Biblijne science-fiction. Czy warto zobaczyć „Turbulencje” [RECENZJA]
Na rynku dostępne są już komentarze Adama Szustaka OP do czytań na rok B (niebieski), C (pomarańczowy) oraz „Niedzielnik *. Komentarze do czytań na uroczystości” (fioletowy). Do kompletu dołącza właśnie kolejny tom serii, czyli „Niedzielnik A. Komentarze do czytań” w kolorze czerwonym. Każdy z rozdziałów odpowiada kolejnym niedzielom oraz świętom w roku liturgicznym A: rozpoczynając od pierwszej niedzieli Adwentu, na uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata kończąc. Oprócz oryginalnych interpretacji poszczególnych fragmentów Biblii „Niedzielnik A” zawiera także konkretne wskazówki, jak usłyszane słowo przełożyć na życie codzienne.
„Niedzielnik A” zawiera teksty I i II czytań, i Ewangelii oraz zgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego komentarz Adama Szustaka OP. „Każda z tych homilii zrodziła się z wiary, że Słowo, które Pan Bóg daje nam co tydzień w liturgii, jest żywe, aktualne i stanowi odpowiedź na wszystko, co dzieje się w naszym życiu”. – pisze autor – „Zapraszam Cię więc, byś na ten kolejny rok wziął Słowo, które daje nam Bóg. Mocno wierzę, że jeśli zaczniesz je czytać i przez nie interpretować swoje życie, niemalże namacalnie doświadczysz tego, jak Bóg Cię prowadzi i przemienia w siebie. Jak zawsze, pozostaje tylko jedno pytanie: czy Mu uwierzysz i otworzysz swoje uszy? Z modlitwą Adam Szustak OP”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |