fot. unsplash

Jak napisać i gdzie wysłać list do św. Mikołaja?

W 2018 roku św. Mikołaj otrzymał 502 tysiące listów. Natomiast jeszcze w 1985 r. było ich 20 milionów! Dlaczego ta liczba tak drastycznie spadła? Czy dzieci coraz częściej przestają wierzyć w św. Mikołaja? 

Nic bardziej mylnego! Powodem spadku liczby tradycyjnych listów są zaawansowane technologie, które pozwalają również na wysłanie wiadomości do tego najpopularniejszego świętego za pośrednictwem internetu 

Listy od polskich dzieci 

Co ciekawe, najwięcej listów do św. Mikołaja wysyłają dzieci z Polski – 100 tysięcy, a więc niemal co dziesiąty list pochodzi z naszego kraju. Nieco mniej, bo 95 tysięcy listów w 2018 r. wysłały dzieci z Włoch, a 90 tysięcy z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, na 40 tysięcy listów św. Mikołaj odpowiada dopiero wiosną. Jednak nie zmienia to faktu, że nigdy nie jest za późno, by do niego napisać. 

>>> Święty Mikołaj na ulicach Izraela [GALERIA]

Jak napisać list? 

A co powinno się znaleźć w liście do św. Mikołaja? Najpierw warto opisać krótko swoją historię – opowiedzieć o sobie i o swojej rodzinie. Można się przedstawić nie tylko w formie pisanej, lecz także w rysunkowej. Wszystko po to, by dać się poznać i polubić.  

fot. unsplash

Następnie należy wymienić prezenty, które chciałoby się otrzymać od świętego. Dobrym pomysłem jest też wzmianka o prezentach dla bliskich, którzy, często zabiegani, nie mają czasu, by samemu napisać list. Miłym akcentem będzie także podarowanie czegoś Mikołajowi. Może to być rysunek, wyklejanka lub regionalny przysmak, którego z pewnością nie znajdzie w Laponii.  

Polskie dzieci najczęściej proszą św. Mikołaja o klocki Lego. Ale popularne są też tablety, konsole do gier, zdalnie sterowane zabawki i lalki.  

>>> Kolorowy długopis, białe skarpetki, czekolada z orzechami. Seniorzy napisali listy do Mikołaja. Ruszyła lawina dobra

Adres 

Tuż obok domu św. Mikołaja w Laponii znajduje się Poczta Główna Św. Mikołaja, z której co roku wysyłane  ponad 2 miliony pocztówek! Tylko na tej poczcie można też kupić specjalne znaczki pocztowe z kołem podbiegunowym. Na oficjalnej stronie poczty (LINK) można też znaleźć formularz służący do zamawiania listu od św. Mikołaja, a jego koszt wynosi około 40 zł.  

Aby jednak wysłać tradycyjny list do świętego, należy go zaadresować tak, jak poniżej: 

Santa Claus 

Arctic Circle 96930 

Rovaniemi 

Ale można też wysłać list do biura św. Mikołaja znajdującego się w Polsce: 

Biuro Listów do św. Mikołaja 

Polska Wioska św. Mikołaja 

Przystanek Mikołajów  

57-215 Srebrna Góra

Co ciekawe, jeśli ktoś nie zna pełnego adresu św. Mikołaja, wystarczy zaadresować list tylko imieniem świętego. Wszyscy listonosze i wszystkie poczty na świecie wiedzą bowiem, dokąd wysłać tę wiadomość. 

Mikołajkowa pomoc 

Co roku powstaje też coraz więcej inicjatyw, dzięki którym można otrzymać list od św. Mikołaja, a przy okazji pomóc najbardziej potrzebującym. Jednym z przykładów takiej akcji jest chociażby portal listydomikolaja.pl, który publikuje listy otrzymane od dzieci, a następnie każdy z nas może stać się darczyńcą i obdarować je wymarzonymi prezentami. Do podobnej inicjatywy zachęca Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która wysyła spersonalizowane listy od św. Mikołaja do dzieci. W zamian za to należy wpłacić dowolną kwotę na rzecz fundacji. Każdy z nas może poczuć się św. Mikołajem również dzięki akcji zorganizowanej przez Fundację Pomóż Im, która publikuje listy od dzieci przebywających w białostockim hospicjum. Dzięki temu można przygotować prezent dla wybranego dziecka i wywołać uśmiech na jego twarzy. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze