Marchewka, jajko i herbata – jakim jesteś chrześcijaninem? [RECENZJA]
„Wytrwanie w czasach ucisku” to niezwykły podręcznik dla chrześcijan żyjących w krajach, w których wyznawanie Chrystusa wiąże się z prześladowaniami. Ale to też podręcznik dla każdego z nas. To książka, która daje wiele praktycznych rozwiązań i odpowiedzi na niełatwe pytanie: jak żyć po chrześcijańsku?
Jak chrześcijanie reagują na burze? To pytanie, które pojawia się na samym początku książki Paula Estabrookse’a i Jima Cunniinghama „Wytrwanie w czasach ucisku”. Pytanie, które każe nam wszystkim zastanowić się nad dramatem, który każdego dnia przeżywają tysiące naszych współbraci chrześcijan – nad dramatem prześladowań wynikających z wiary w Jezusa Chrystusa. Tylko w zeszłym roku życie z tego powodu oddało ponad 3 tysiące ludzi na całym świecie. Prześladowania każdego roku dotyczą ok. 300 mln chrześcijan – to zatrważające dane. Organizacja Open Doors publikuje Światowy Indeks Prześladowań. W 50 krajach, które obejmuje ten ranking, żyje ponad 650 milionów wyznawców Chrystusa. 245 mln z nich zmaga się z prześladowaniami o wysokim stopniu. To właśnie z Open Doors związana jest przywołana książka „Wytrwanie w czasach ucisku”. W Polsce prześladowanie – w kontekście religijnym – brzmi bardzo egzotycznie. Dlatego tym bardziej warto sięgnąć po przywołane opracowanie. Żeby zobaczyć, że świat nie kończy się w naszym polskim, bezpiecznym ogródku. Jest bowiem wiele miejsc, w których nadal – w XXI wieku – przyznanie się do bycia chrześcijaninem jest postawą męczeńską.
Nauka nielękania się oznacza rozwijanie śmiałości i odwagi. Nauka rezygnacji z nienawiści prowadzi do skupiania się na miłości, przebaczeniu i łasce.
Anonimowy męczennik
Nie znamy jego imienia. Kiedyś był muzułmaninem, jednak zmienił wiarę, został chrześcijaninem, a nawet pastorem. Mieszka na filipińskiej wyspie Mindanao. Chrystusa spotkał w więzieniu, w którym odbywał karę za napad i morderstwo. Po opuszczeniu murów karceru zaczął nawracać na wiarę w Chrystusa muzułmanów. Nie spodobało się to muzułmańskim ekstremistom. Radykałowie zemścili się na nim – porwali mu córkę. Warunkiem uwolnienia dziewczyny był powrót pastora do islamu. Mężczyzna nie stchórzył, nadal wraz z żoną odważnie głosił Jezusa. Rodzice przez długi czas nie mieli pojęcia, co dzieje się z ich ukochaną córką. Nie wiedzieli nawet, czy dziewczyna żyje. Po latach otrzymali od niej list. Dowiedzieli się, że ekstremiści sprzedali ją do domu publicznego w Malezji. Kobiecie udało się uciec, przygarnęła ją malezyjska rodzina. Córka pastora wyszła za mąż i chce się spotkać z rodzicami.
Świadectwa
Sięgając po „Wytrwanie w czasie ucisku” spodziewałem się, że to książka wypełniona świadectwami prześladowanych chrześcijan. I owszem, takich relacji z krajów, w których niełatwo wierzy się w Chrystusa jest tam naprawdę wiele. Przywołana historia pastora z Filipin to tylko jedna z nich. To historie, które wzruszają i pokazują, jak odważni potrafią być chrześcijanie. I jak bardzo w swojej codzienności żyją Ewangelią. Warto wspomnieć choćby szalenie emocjonalną historię Ruth. Dostajemy opowieść o kobiecie, która pokazuje, co w XXI wieku może oznaczać wdowi grosz. I jak bardzo Bóg potrafi się odwdzięczyć za to, że potrafimy dać coś drugiemu, choć sami mamy bardzo niewiele.
W stanie Chiapas w południowej części Meksyku ponad 35 tys. Chrześcijan zostało wypędzonych ze swoich domów tylko dlatego, że są wierzący. Tysiące ludzi potraktowano z ogromnym okrucieństwem, tysiące zamordowano. Wiele domów kompletnie spalono.
Podręcznik dla każdego
Ale ta książka to nie tylko konkretne przypadki osób prześladowanych ze względu na wiarę w Jezusa Chrystusa. To znacznie więcej. To przede wszystkim praktyczny podręcznik dla każdego z nas. Podręcznik, który może być pomocą w codziennym praktykowaniu bycia chrześcijaninem. I to niezależnie od tego, czy żyjemy w krajach, w których wyznawcy Chrystusa są prześladowani, czy też żyjemy w tej bezpieczniejszej części świata. Zresztą, autorzy książki nie ukrywają, że każdy region świata zmaga się ze swoimi problemami. Dla nas wyzwaniem, z którym powinniśmy się zmierzyć może być np. materializm. Historie poszczególnych osób to tylko punkt wyjścia do znacznie głębszej refleksji na dany temat. Tak, by ostatecznie wszystko ułożyło się w podręcznik prawdziwie chrześcijańskiego życia. Życia, które każdego dnia zmaga się z różnymi rodzajami prześladowań. |
Walczyć ze Złym
Książka podzielona została na 5 głównych części. I to te części najlepiej pokazują nam, jak powinniśmy rozwijać naszą wiarę. Autorzy najpierw podejmują refleksję nad naszym wrogiem, nad tym, jak Zły działa w naszej codzienności. Potem jest mowa o narzędziach zwycięstwa, które warto wykorzystywać w walce z wrogiem. Kolejne części dotyczą rozwijania postawy służby, zrozumienia współczesnych prześladowań oraz Kościoła i rodziny. W tym wszystkim ważne jest jedno – w centrum tych rozważań jest Jezus Chrystus. Nasz Pan jest bowiem w centrum każdego prześladowania, które dotyczy Jego wyznawców – zarówno tego w skali makro, które może mieć bolesne skutki, jak i tego w skali mikro, z którym każdy chrześcijanin zmaga się każdego dnia.
Przebaczenie jest podstawowym elementem „drogi krzyża”, która czyni nas „więcej niż zwycięzcami”.
Oprzeć się o Pismo Święte
Ogromną wartością książki jest ciągłe powoływanie się na najważniejszy podręcznik życia chrześcijańskiego – czyli na Biblię. Poszczególne działania czy rady nie są pustosłowiem, poparte są bardzo konkretnymi przykładami historii i tekstów z Pisma Świętego. To pozwala nam uzmysłowić sobie nie tylko to, że prześladowania nie są problemem, który powstał dzisiaj. To przede wszystkim pokazuje, że w życie chrześcijanina prześladowania wpisane są w sposób naturalny. Zawsze będą nam towarzyszyły. Sigla biblijne znajdziemy właściwie na każdej stronie. Można powiedzieć, że „Wytrwanie w czasach ucisku” pomaga nam zrozumieć współczesność właśnie poprzez Biblię. Drugim bardzo wartościowym elementem są ćwiczenia i zadania, które pojawiają się na końcu każdego rozdziału. To nie ma być książka, którą po prostu przeczytamy. To jest podręcznik, który trzeba przepracować. I potrzeba na to poświęcić sporo czasu, bo zadania – jeśli podejdziemy do nich poważnie – są bardzo wymagające.
Kim ostatecznie jesteś?
Wiarę musimy nieustannie rozwijać. Dlatego, nawet gdy żyjemy w bezpiecznym kraju, warto sięgnąć po tę lekturę. Wyposaży nas ona w bardzo praktyczne narzędzia, dzięki którym łatwiej będziemy znosić cierpienie, które wpisane jest w naszą codzienność. Łatwiej będziemy się po prostu uśmiechać i znosić złośliwości, przykrości i ból. Z burzami zmagają się nie tylko ci, którzy żyją w krajach ujętych w Światowym Indeksie Prześladowań. Mniejsze i większe burze dotyczą każdego z nas. I to tylko od nas, i od wykonanej pracy nad sobą, zależy, czy ostatecznie okażemy się marchewką, jajkiem czy herbatą. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie trzeba już znaleźć na kartach książki „Wytrwanie w czasach ucisku”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |