Fot. pixabay.com

Nie wyjeżdżasz na wakacje? Przeczytaj, jak możesz odpocząć!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Lato przyszło już na dobre. Uczniowie i studenci nie mogą doczekać się wakacyjnych wyjazdów. W zakładach pracy również odlicza się dni do upragnionego urlopu. Jednak niektórzy nie mają wolnego, więc rezygnują z letnich wojaży. Czy uda ci się odpocząć, gdy nadchodzące miesiące spędzisz w domu? Oczywiście! Oto kilka sprawdzonych sposobów na relaks w domowych warunkach. 

Wakacyjne postanowienie 

Jeśli nie wyjeżdżasz na urlop, to postaraj się w weekend lub w tygodniu znaleźć kilka godzin dla siebie. Nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia. Każdemu należy się odpoczynek. Udało się wygospodarować czas? Świetnie. Tylko co wtedy można robić, by choć odrobinę poczuć się jak na wakacjach? 

Lato, lato mieszka w drzewach 

Dobrze znasz okolice swojego miejsca zamieszkania? Jeśli tak, to na pewno znajdą się „zielone” miejsca, w których możesz odpocząć. Przebywanie na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na cały organizm. Proponujemy długi spacer po parku. A może weźmiesz koc i urządzisz tam piknik? Jeśli drzemie w tobie dusza turysty, to poszukaj atrakcyjnych miejsc w pobliżu. Internet oraz przewodniki służą radą. Może kilkanaście kilometrów od domu odkryjesz urokliwą polanę, sosnowy las albo czyste jezioro? Kto szuka, ten znajduje.  

Z kulturą na ty 

Wakacje spędzane w domu są też dobrą okazją do zaspokojenia potrzeb związanych z kulturą. W twojej okolicy powstało nowe muzeum lub skansen? Zrób listę miejsc, do których chcesz pójść, ale w ciągu roku nie masz czasu. Zorientuj się, jakie wydarzenia kulturalne będą organizowane w najbliższym czasie. Jednak niczego nie rób na siłę. Wybierz to, co naprawdę cię interesuje. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać ze sobą rodzinę i znajomych. W grupie będzie raźniej. 

W domowym zaciszu 

Jesteś domatorem? Spokojnie, w domu też możesz odpocząć, ale musisz trzymać się kilku zasad. Odłóż pracę zawodową. Nie znajduj sobie dodatkowych zajęć domowych. Mycie okien i porządki mogą poczekać. Wyloguj się z Facebooka, a zamiast tego poczytaj książki, na które zwykle nie masz czasu. Jest jeden haczyk – na półkę odłóż lektury naukowe, a wybierz te, których czytanie sprawia ci przyjemność. Możesz też obejrzeć zaległe filmy, zrobić domowe spa oraz przygotować ulubioną potrawę, którą jesz od święta. Wakacje, nawet spędzane w domu, to właśnie takie święto. Jednak, aby odpoczynek był naprawdę udany, to przypominamy o przynajmniej półgodzinnym pobycie na świeżym powietrzu – coś dla ducha i coś dla ciała.  

Weź przykład z niedźwiedzia 

Stary niedźwiedź mocno śpi… Warto przeznaczyć kilka wolnych godzin na sen. To jeden z najlepszych oraz darmowych sposobów na relaks. Już piętnastominutowa drzemka poprawia nastrój oraz funkcjonowanie całego organizmu. Wyśpisz się na emeryturze? Nie, w czasie wakacji szczególnie możesz sobie pozwolić na ten luksus. 

Z Bogiem

Daj też sobie czas na pogłębienie relacji z Bogiem. Czytaj Ewangelię. 

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” – obiecuje Jezus. A może wybierzesz się na jednodniową pielgrzymkę do najbliższego sanktuarium? Być może podróż Cię trochę zmęczy, ale za to odpocznie Twoja dusza. A to jest bezcenne. 

Jak najczęściej „ładujesz baterie”, gdy nie możesz wyjechać na wakacje?

Zobacz także
Wasze komentarze